Yetişkin kanserli hastalarda beslenme durumu, el kavrama gücü ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Assessment of nutritional status, handgript strenght and quality of life of adult cancer patients
  1. Tez No: 435815
  2. Yazar: ŞENAY BURÇİN ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİŞAH RAKICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Alkan, Ş.B. Yetişkin Kanserli Hastalarda Beslenme Durumu, El Kavrama Gücü ve Yaşam Kalitesinin Değerlendirilmesi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Diyetetik Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2016. Bu çalışmanın amacı; yetişkin kanser hastalarında beslenme durumu ile yaşam kalitesi, anksiyete, depresyon, fiziksel performans durumu, el kavrama gücü ve bazı biyokimyasal parametreler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Bu amaçla Mart 2015-Ekim 2015 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği'nde tedavi edilen, 19-64 yaş arası, 52'si gastrointestinal sistem (GİS) kanser, 52'si GİS dışı kanser hastası olmak üzere toplam 104 gönüllü birey çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların beslenme durumu“Hasta Odaklı Subjektif Global Değerlendirme”(PG-SGA) , yaşam kalitesi“Avrupa Kanser Tedavi ve Organizasyon Komitesi Yaşam Kalitesi Ölçeği ”(EORTC QLQ-C30), anksiyete ve depresyon durumu“Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği”(HADS) ve fiziksel performansı“Kısa Fiziksel Performans Testi”(KFPT) ölçekleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca hastaların antropometrik ölçümleri, el kavrama gücü, biyokimyasal bulguları, yürüme hızı ve besin tüketim (24 saatlik geriye dönük besin tüketimi ve son bir aylık besin tüketim sıklığı kaydı kullanılarak) bilgileri anket formuyla kaydedilmiştir. Yapılan değerlendirmede GİS kanser hastalarının % 36.5'i iyi beslenmiş ve % 63.5'i malnütrisyonlu, GİS dışı kanser hastalarının ise % 44.2'si iyi beslenmiş ve % 55.8'i malnütrisyonlu olarak değerlendirilmiştir. GİS ve GİS dışı kanser hastalarının beslenme durumu arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). GİS ve GİS dışı kanser hastası erkek bireylerin el kavrama gücü sırasıyla ortalama 29.7±8.2 kg ve 27.2±7.8 kg bulunmuştur. GİS ve GİS dışı kanser hastası kadın bireylerin el kavrama gücü ise sırasıyla ortalama 15.2±4.6 kg ve 17.0±4.9 kg bulunmuştur. İki grubun el kavrama gücü arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Alkan, Ş.B. Assessment of Nutritional Status, Handgript Strenght and Quality of Life of Adult Cancer Patients. Masters Thesis on Dietetic in Institute of Health Sciences of Hacettepe University, Ankara, 2016. The aim of this study was to evaluate adult cancer patients' nutritional status, quality of life, anxiety and depression status, physical performance, handgript strenght and some biochemical parameters. This study was carried out from March to October 2015. A total number of 104 cancer patients were collected out of this 52 patients diagnosed with gastrointestinal cancer (GİS) and other 52 patients diagnosed with other cancers. The patients aged between 19-64 year-old and treated in the Medical Oncology Clinic of Meram Medical Faculty of Necmettin Erbakan University. The particpants in this study voluntarily participated. In this study, patients' nutritional status, quality of life, anxiety and depression status, physical performance were assessed using“Patient Generated-Subjective Global Assessment”(PG-SGA),“European Organization for the Research and Treatment of Cancer Quality of Life Questionnaire”(EORTC QLQ-C30),“Hospital Anxiety and Depression Scale”(HADS) and ''Short Physical Performance Battery"(SPPB), respectively. Patients' antropometric and handgript strenght measurements, biochemical parameters, walking speed and food consumption (using 24-hour diet recall and food frequency questionnaire) were recorded using a questionnaire form. In the assessment 36.5% and 63.5% of patients diagnosed with GİS cancer were well-nourished and malnourished, respectively. 44.2% and 55.8% of patients diagnosed with other cancers were well-nourished and malnourished, respectively. There was no statistically significant difference between two cancer groups (p>0.05). Handgrip strenght measurements of male patients diagnosed with GİS cancer and other cancers were 29.7±8.2 kg ve 27.2±7.8 kg, respectively and female patients diagnosed with GİS cancer and other cancers were 15.2±4.6 kg ve 17.0±4.9 kg, respectively. There was no statistically significant difference between two cancer groups (p>0.05).