Timokinonun sitotoksisitesinin ve genotoksik özelliklerinin in vitro değerlendirilmesi visit genotoxic properties in the in vitro cytotoxicity evaluation Timokino
- Tez No: 435813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVTAP AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Timokinon (TK), Nigella sative L. tohumunun uçucu yağından elde edilen ana aktif fenolik bir bileşiktir ve geleneksel olarak yüksek antioksidan özellikleri nedeniyle birçok hastalıkta yaygın olarak kullanılır. TK'nun in vitro and in vivo çalışmalarda antiinflamatuvar, antimikrobiyal ve antikanser gibi birçok faydalı etkilere sahip olabildiği ileri sürülmektedir. Fenolik bileşiklerin DNA hasarını önlemede, DNA onarım mekanizmalarını düzenlemede, kanserojenezi inhibe etmede önemli bir role sahip olabileceği iddia edilmektedir. Bu çalışmada TK'nun farklı hücre hatlarında Thiazolyl Blue Tetrazolium Bromide (MTT) yöntemi ile sitotoksitesine ve insan lenfositlerinde alkali comet yöntem ile genotoksisitesine odaklanıldı. DNA hasarı DNA kuyruk yoğunluğu, kuyruk momenti ve kuyruk göçü olarak ifade edildi. TK'nun V79 (Çin hamster akciğer fibroblast), HeLa (insan serviks adenokarsinoma) ve HepG2 (insan hepatosellüler karsinoma) hücreleri için IC50 değerleri sırasıyla 102 μM, 461 μM ve 364 μM'dır.
Özet (Çeviri)
Thymoquinone (TQ), the main active phenolic compound from the volatile oil of Nigella sative L. seeds has been commonly used traditionally for several diseases due its high antioxidant properties. TQ has suggested to have many beneficial effects such as antiinflamatory, antimicrobial, and anticancer effects in in vitro and in vivo studies. Phenolic compounds are suggested to have an important role in the prevention of DNA damage, regulation of DNA repair mechanisms, and inhibition of carcinogenesis. This study was focused on the cytotoxicity of TQ in different cell lines using Thiazolyl Blue Tetrazolium Blue (MTT) assay and its genotoxicity in human lymphocytes using alkaline comet assay. DNA damage was expressed as DNA tail intensity, tail moment, and tail migration. The IC50 doses of TQ in Chinese hamster fibroblast (V79), human cervix adenocarcinoma (HeLa), and human hepatocellular carcinoma (HepG2) cells were 102 μM, 461μM, and 363 μM, respectively.