Gastrointestinal sistem kanserli hastalarda immünonütrisyonun beslenme duruma etkisinin araştırması
Investigation of the effect of immunonutrition on nutritional status in patients with gastrointestinal system cancer.
  1. Tez No: 861346
  2. Yazar: NAZAN SÖKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYDA OKUDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Dünyada kanser vakaları her yıl katlanarak artmaktadır ve gastrointestinal kanserler en yaygın kanserler arasındadır. Gastrointestinal sistem kanserli hastalarda beslenme tedavisi, besin alımı ve emilimi üzerinde önemli bir faktördür. Kanserli hastalarda beslenme durumu değiştirilebilir ve değiştirilemeyen birden fazla etkene göre farklılık gösterebilir. Kanser tanısı almış bireylerin yetersiz besin alımı ve metabolik değişikler nedeniyle vücut ağırlığının, kas kütlesinin ve fiziksel fonksiyondaki değişiklikler hızlanarak azalabilir ve vücut kompozisyonundaki değişiklikleri etkileyebilir. Bu değişikler kanser tedavisine toleransı ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Aynı zamanda kanser hastaların beslenme bilgi düzeylerinin yetersiz olması tedavi süresi ve/veya sonrası için istenmeyen sorunların oluşumunu hızlandırabilir. Kanser tedavilerinde immün sisteminin güçlü tutmanın önemi yıllardır bilinmektedir. Günlük hayatta bireylerin immünonütrientlerden (arjinin, glutamin, A, C, E vitaminleri, çinko, selenyum ve pürin nükleotitleri) zengin beslenmesi immün sisteminin güçlenmesine destek olabilir ve vücut dengesini koruyabilir. Bu çalışmada yetişkin gastrointestinal sistem kanserli hastalarda immünonütrientlerin kullanım durumlarının kan ve enfeksiyon parametreleri, beslenme bilgi durumları ve yaşam kalitesi üzerine olan etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma, 1Eylül -1 Aralık 2023 tarihleri arasında İstanbul'da bulunan Koç Üniversitesi Hastanesi ve Memorial Şişli Hastanesi'nin medical onkoloji bölümüne başvuran 19-78 yaşları arasında kanser tanısı yapılmış bireyler arasında yapılmış ve çalışmaya toplam 74 gönüllü katılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cancer cases around the world are increasing exponentially every year, and gastrointestinal cancers are among the most common cancers. Nutritional therapy is an important factor on nutrient intake and absorption in patients with gastrointestinal cancer. Nutritional status in cancer patients may vary depending on multiple changeable and unchangeable factors. Due to inadequate nutritional intake and metabolic changes in individuals diagnosed with cancer, changes in body weight, muscle mass and physical function may decrease rapidly and affect changes in body composition. These changes may negatively affect tolerance to cancer treatment and quality of life. At the same time, inadequate nutritional knowledge of cancer patients may accelerate the formation of undesirable problems during and/or after the treatment. The importance of keeping the immune system strong in cancer treatments has been known for years. In daily life, individuals' nutrition rich in immunonutrients (arginine, glutamine, vitamins A, C, E, zinc, selenium and purine nucleotides) can support the strengthening of the immune system and maintain body balance. This study aimed to reveal the effects of immunonutrient use on blood and infection parameters, nutritional knowledge and quality of life in adult gastrointestinal system cancer patients. The research was conducted among individuals diagnosed with cancer between the ages of 19-78 who applied to the medical oncology department of Koç University Hospital and Memorial Şişli Hospital in Istanbul between September 1 and December 1, 2023, and a total of 74 volunteers participated in the study.