Multiple skleroz hastalarında grup egzersizlerinin, yürüyüş, plantar basınç dağılımı ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effect of group exercises on gait, plantar pressure distribution and quality of life in patients with multiple sclerosis
- Tez No: 435819
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ARMUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı; aktivite kısıtlılıkları birbirine yakın MS hastalarından oluşan çalışma grubuna grup eğitimi şeklinde spinal stabilizasyon eğitimi, kontrol grubuna ise ev programı vererek, bu egzersizlerin yürüyüş enduransı, yorgunluk, plantar basınç dağılımı, denge ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini araştırmaktı. Randomize kontrollü, plantar basınç değerlendirmesi yönünden tek kör olarak planlanan bu çalışmaya EDSS puanı 3-5,5 arasında, bağımsız yürüyebilen MS hastaları dahil edildi. Çalışma 28'i kadın, 17'si erkek olmak üzere toplam 45 hasta ile tamamlandı. Değerlendirmeler tedavi öncesi ve tedavi sonrası olmak üzere 2 defa uygulandı. Çalışmaya dahil edilen bireylerin demografik bilgileri, hastalık hikayesi ve fiziksel özellikleri kaydedildi. Birincil değerlendirmeler olarak; yürüyüş performansı ve yorgunluğu değerlendirmek amacıyla 6 dakika yürüme testi (6dyt.) ve Modifiye Borg Ölçeği (MBÖ), plantar basınç dağılımını değerlendirmek amacıyla dinamik pedobarografi ve yaşam kalitesini değerlendirmek için de 54 maddeli MS yaşam kalitesi ölçeği (MSQOL-54) kullanıldı. İkincil değerlendirmeler olarak; alt ekstremite kas kuvveti değerlendirmesi için el dinamometresi, dengeyi değerlendirmek amacıyla MiniBESTest ve Dinamik Yürüyüş İndeksi (DYİ) kullanıldı. Çalışma ve kontrol grubuna ihtiyaçlarına yönelik egzersizler her gün yapılmak üzere ev programı şeklinde verildi. Çalışma grubu, buna ek olarak haftada 3 seans olmak üzere 6 hafta boyunca fizyoterapist eşliğinde grup eğitimi şeklinde spinal stabilizasyon egzersizleri yapmıştır. Çalışmamızın sonunda, çalışma grubu yürüyüş performansı, yürüyüşün oluşturduğu yorgunluk ve yaşam kalitesi yönlerinden anlamlı seviyede gelişim gösterdi (p0,05) . Bu sonuçlar doğrultusunda, aktivite kısıtlılık seviyesi birbirine yakın MS hastalarından oluşturulan grup şeklinde yapılan spinal stabilizasyon egzersizlerinin yürüyüş performansı, yorgunluk, plantar basınç dağılımı, yaşam kalitesi, kas kuvveti ve denge üzerinde olumlu etkiler oluşturacağı görüşüne varıldı. Sadece ev programı egzersizleri ile takip edilen hastaların ise daha sık ve etkili bir şekilde takip edilmesinin ve egzersiz alışkanlığının yerleştirilmesinin oldukça önemli olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of spinal stabilization exercises as group therapy and home-based exercise programs on walking endurance, fatigue, plantar pressure distributions, balance and quality of life in MS patients that their disability status close to each other. MS patients who can walk independently and their EDSS scores between 3 and 5,5 participated in this randomized controlled study. Also this study is single blinded in terms of pedobarography assessments. 28 female, 17 male, totally 45 patients completed the study. All assessments were performed 2 times; before and after treatment. Demographic informations, disease history and physical features of all patients were recorded. Primer assessments we used in this study were, 6 minutes walk test (6mwt) and Modified Borg Scale (MBS) to assess walking performance and fatigue, dynamic pedobarography to assess plantar pressure distributions, MS Quality of Life 54 scale (MSQOL-54) to assess quality of life. Secondary assessments we used in this study were hand-held dynamometer tool to assess lower extremity muscle strength, MiniBESTest and Dynamic Gait Index (DGI) for evaluation of balance status. Home exercise programs according to needs of patients were given to both study and control groups to be done everyday. In addition to home exercises, study group performed spinal stabilization exercises as group therapy for 6 weeks (3 times a week) with the supervision of a physiotherapist. Results of our study indicated that study group had significant improvements in walking performance, the fatigue that occurs after walking long distance and quality of life (p0,05). According to these results, spinal stabilization exercises as group therapy have positive effects on walking performance, fatigue, plantar pressure distributions, quality of life, lower extremity muscle strength, and balance status in MS patients that their disability status close to each other. The patients that are followed only with home exercise programs, should be followed more frequenty and effectively. Also gaining the systematic exercise habit is very important for these patients.