Yaşa bağlı maküler dejenerasyonu olan bireylerin beslenme durumlarının değerlendirilmesi
The evaluation of nutrition status in persons with age related macular degeneration
  1. Tez No: 435820
  2. Yazar: SEDAT ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÜLHAN SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Yaşa bağlı maküler dejenerasyon (YBMD), en sık 50 yaşın üzerinde görülen makulanın dejenerasyona uğradığı ilerleyici bir hastalıktır. Bu çalışma, sağlıklı ve YBMD'li bireylerin beslenme durumlarını, antropometrik ölçümlerini, diyet glisemik indeksi (Gİ), glisemik yükü (GY) ve diyet toplam antioksidan aktivitelerini karşılaştırarak, YBMD oluşumundaki muhtemel ilişkilerini belirlemek amacıyla, Ankara Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Poliklinikleri'nde takip edilen gönüllü 100 sağlıklı (kontrol) ve 100 YBMD'li (vaka) birey olmak üzere toplam 200 birey üzerinde yapılmıştır. Vaka grubunun yaş ortalaması (68,09±8,41 yıl), kontrol grubuyla (67,29±8,45 yıl) benzer bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Age related macular degeneration (AMD) is a progressive illness caused by the deterioration of the central portion of the retina, seen among people age 50 and older. The study was planned to compare the nutritional status, anthropometric measurements, dietary glycemic index (GI) and load (GL), dietary total antioxidant activity of participants with and without AMD and to determine the possible association between them. The study conducted on 100 participants with AMD as a case group and 100 healthy participants as a control group total 200 participants recruiting from the Department of Eye Diseases of Hacettepe University Hospitals in Ankara. The average age of participants 68.09±8.41 years among cases and 67.29±8.45 years among controls and there is no significant differences (p>0.05).