Erişkin kas hastalıklarında fiziksel aktivite düzeyi ile ilişkili faktörlerin belirlenmesi
Identification of factors associated with physical activity levels in adult muscle diseases
  1. Tez No: 435825
  2. Yazar: FATMA AYVAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL AKSU YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, erişkin kas hastalarının fiziksel aktivite düzeyi ve fiziksel aktivite düzeyi ile ilişkili olabilecek faktörlerin değerlendirilmesi amacıyla planlandı. Çalışmaya demografik özellikleri benzer, yaş ortalamaları 32.67 ± 6.57 yıl olan 40 erişkin kas hastası ve yaş ortalamaları 30.40 ± 4.55 yıl olan 40 sağlıklı birey dahil edildi. Bireylerin demografik bilgileri kaydedildikten sonra, ağrı şiddeti (görsel analog skalası 0-10), ağrı lokalizasyonları (vücut diyagramı), yorgunluk şiddetleri (Yorgunluk Şiddet Ölçeği 0-63), aktivite kısıtlılıkları (Aktivlim 0-36), yaşam kalitesi (SF-36 Yaşam Kalitesi Anketi 0-800), kas kuvvetleri (hand-held dinamometre) ve fonksiyonel mobiliteleri (Zamanlı Kalk Yürü Testi ve 6 Dakika Yürüme Testi) değerlendirildi. Fiziksel aktivite düzeyleri ise; subjektif olarak Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Uzun Formu, objektif olarak SenseWear Pro 3 Armband (BodyMedia, Inc, Pittsburg, PA, USA) aktivite monitörü ile değerlendirildi. Çalışmanın sonucunda; erişkin kas hastaları grubunda 5 günlük toplam adım sayısının; orta şiddetli, şiddetli, çok şiddetli fiziksel aktivite sürelerinin; yürüyüş, şiddetli ve toplam fiziksel aktivite (MET-dk/hafta) sonuçlarının sağlıklı gruba göre anlamlı derecede düşük olduğu bulundu (p0.05). Toplam enerji harcaması; her iki grupta vücut kütle indeksi, kas kuvveti ve fonksiyonel mobilite ile ilişkili bulundu (p0.05). Sonuç olarak; erişkin kas hastalarının fiziksel aktivite düzeylerinin sağlıklı bireylere göre daha düşük olduğu, fiziksel aktivitenin vücut kütle indeksi, kas kuvveti ve fonksiyonel mobilite ile ilişkili olduğu, farklı şiddetteki fiziksel aktivitelerde geçirilen sürenin aktivite ve katılım kısıtlılıkları ile ilişkili olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
This study, was designed to evaluate physical activity levels and factors that may be associated with physical activity levels in adult patients with muscle diseases. 40 adult patients with muscle disease a whose mean age was 32.67 ± 6.57 and 40 healthy individuals with a mean age 30.40 ± 4.55 were included to the study. After recording the demographics of individuals, pain intensity (Visual Analog Scale), pain localization (Body Diagram), fatigue severity (Fatigue Severity Scale 0-63), activity limitations (Activlim 0-36), quality of life (SF-36 Quality of Life Survey 0-800), muscle strength (hand-held dynamometer) and functional mobility (the Timed Up and Go test and 6 Minute Walk Test) were evaluated. Physical activity levels; were evaluated subjectively with International Physical Activity Questionnaire-Long Form, and objectively with Sensewear Armband Pro 3 (BodyMedia, Inc., Pittsburgh, PA, USA) activity monitor. In adult patients with muscle diseases group; step counts of 5 days; moderate, severe, very severe periods of physical activity; walking, severe and total physical activity (MET-min/week) scores were found significantly lower than the healthy group (p0.05). Total energy expenditure; was found associated with body mass index, muscle strength and functional mobility in both groups (p0.05). As a result; adult muscle patients have lower physical activity levels than healthy individuals, physical activity is associated with body mass index, muscle strength and functional mobility, that was shown time spent in activities at different intensities is associated with activity and limitations of participation.