Ankara'da bir Aile Sağlığı Merkezine başvuran 65 yaş üstü hastaların beslenme durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional status of patients over 65 years of age WHO APPLY to A family HEALTH center in ankara
  1. Tez No: 703697
  2. Yazar: MERVE SAYIN
  3. Danışmanlar: UZMAN İREP KARATAŞ ERAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş ve Amaç: Dünya'da ve Türkiye'de artan yaşlı nüfus, beraberinde yaşlılığa özgü fiziksel, duygusal, sosyolojik, fonksiyonel, bilişsel birçok problemi de beraberinde getirmiştir (1). Malnutrisyon, makro ve mikro besin öğelerinin yetersiz veya dengesiz alımı olarak tanımlanmaktadır. Avrupa Klinik Nutrisyon ve Metabolizma Derneği(ESPEN-The Europen Society for Clinic Nutrition and Metabolism), beslenme yetersizliğini klinik olarak malnutrisyon terimi ile eş anlamlı olarak kullanmaktadır (2). Malnutrisyon prevalansı yaşla birlikte artmakta ve yaşlı bireyler için önemli bir mortalite ve morbidite sorunu olmaktadır (3,4). Akut ve kronik hastalıkları olanlarda hastaların beslenme bozukluğu gelişme riskinin yüksek olduğu kabul edildiğinden, beslenme taraması tüm klinik ve bakım ortamlarında her zaman önerilmektedir (5). Çalışmadaki amacımız birinci basamak sağlık kuruluşuna başvuran 65 yaş ve üzeri hastaların beslenme durumunu MNA ve MNA-SF testlerini karşılaştırarak saptamak, beslenme durumu ile ilişkili olabilecek sosyodemografik ve klinik özellikleri belirlemektir. Yöntem: Çalışma 65 yaş ve üzeri bireylerde malnütrisyonun değerlendirilmesine yönelik kesitsel bir çalışmadır. Etimesgut 2 No'lu Aile Sağlığı Merkezi nüfusuna kayıtlı, araştırmaya katılmayı kabul eden 65 yaş ve üzeri 292 hastaya yüz yüze görüşme yöntemiyle anket uygulandı. 22 soruluk anket uygulanmıştır. Ankette yaş, cinsiyet, medeni durum, öğrenim durumu, diabetes mellitus, hipertansiyon, kalp damar hastalıkları, kronik solunum yolu hastalıkları(astım, KOAH vb.), sindirim sistemi bozuklukları, demans, depresyon, osteoporoz, nörolojik bozukluklar, diğer hastalıklar(anemi, guatr vb), çiğneme güçlüğü, yutma güçlüğü, ilaç kullanımı ve sigara kullanımı sorgulanmıştır. Beslenmenin tarama ve değerlendirilmesi için MNA ve MNA-SF testleri uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS 22.0 istatistik paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Increasing elderly population in the world and in Turkey has brought with it many physical, emotional, sociological, functional and cognitive problems specific to old age (1). Malnutrition is defined as insufficient or unbalanced intake of macro and micronutrients. The European Society for Clinical Nutrition and Metabolism (ESPEN) uses nutritional deficiency as clinically synonymous with the term malnutrition (2). The prevalence of malnutrition increases with age and is an important mortality and morbidity problem for elderly individuals (3,4). Nutritional screening is always recommended in all clinical and care settings, as patients with acute and chronic diseases are considered to be at high risk of developing malnutrition (5). Our aim in the study is to determine the nutritional status of patients aged 65 and over who applied to the primary health care institution by comparing MNA and MNA-SF tests, and to determine the sociodemographic and clinical characteristics that may be related to the nutritional status. Method: The study is a cross-sectional study for the assessment of malnutrition in individuals aged 65 and over. A questionnaire was applied by face-to-face interview method to 292 patients aged 65 and over, registered to the population of Etimesgut Family Health Center No. 2, who agreed to participate in the study. A questionnaire with 22 questions was applied. Age, gender, marital status, education level, diabetes, hypertension, cardiovascular diseases, chronic respiratory diseases (asthma, COPD, etc.), digestive system disorders, dementia, depression, osteoporosis, neurological disorders, other diseases(anemia, goiter etc.), chewing difficulties, dysphagia, drug use and smoking were questioned. MNA and MNA-SF tests were applied for screening and evaluation of nutrition. While evaluating the findings obtained in the study, SPSS 22.0 Statistics package program was used for statistical analysis.