Sıçanlarda akut intraduodenal L-triptofan uygulamasına bağlı GLP-1 ve PYY salgısında kalsiyum algılayan reseptörlerin rolü
The role of calcium sensing receptors on GLP-1 and peptide YY secretion after acute intraduodenal L-tryptophan administration in rats
- Tez No: 435840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN İLERİ GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bir esansiyel aminoasit olan L-triptofan insülin düzeyini artırır ve yiyecek alımını azaltır. L-triptofan'ın bağırsaklardaki enteroendokrin L hücrelerinden glukagon benzeri peptit 1 (GLP-1) ve peptit YY (PYY) hormonlarının salgısına yol açtığı ve bu etkide kalsiyum algılayan reseptörlerin (CaSR) rol oynayabileceği düşünülmektedir. Bu çalışma ile sıçanlarda akut intraduodenal L-triptofan uygulamasının GLP-1 ve PYY düzeylerine olan etkisi ve bu etkide CaSR'lerin rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Erkek Wistar sıçanlar (n=21) L-triptofan, L-triptofan+CaSR antagonisti ve L-triptofan+çözücü gruplarına ayrıldı. Bütün solüsyonlar doğrudan bağırsaklara intraduodenal kateter ile verildi. İntraduodenal infüzyonlardan önce (0.dk) ve sonra (30, 60, ve 90. dk) plazma glukoz, L-triptofan, insülin, GLP-1 ve PYY ölçümleri için kuyruk veninden kan örnekleri alındı. Kan glukozu test stripleri ile ölçüldü. L-triptofan düzeyi HPLC ile ve GLP-1, PYY, insülin düzeyleri ELISA kitleri ile ölçüldü. 90 dakika boyunca elde edilen glukoz, insülin, GLP-1 ve PYY düzeyleri için eğri altında kalan alanlar hesaplandı. Tüm gruplarda plazma L-triptofan düzeyleri 30.
Özet (Çeviri)
L- tryptophan, which is an essential amino acid, increases insulin level and decreases food intake. It is thought that L- tryptophan causes release of glucagon-like peptide-1 (GLP-1) and peptide YY (PYY) hormones from intestinal enteroendocrine L cells and calcium-sensing receptors (CaSR) may play a role in this effect. In this study, it was aimed to investigate the effect of acute intraduodenal L-tryptophan administration on GLP-1 and PYY levels and the role of CaSR in this effect in rats. Male Wistar rats (n=21) were divided into L-tryptophan, L-tryptophan+CaSR antagonist and L-tryptophan+vehicle groups. All solutions were directly given to the intestines with intraduodenal catheter. Before (min 0) and after (min 30, 60, and 90) intraduodenal infusions, blood samples were taken from tail vein for plasma glucose, L-tryptophan, insulin, GLP-1 and PYY measurements. Blood glucose was measured by test stripes. L-tryptophan level was measured by HPLC and GLP-1, PYY and insulin levels were measured by ELISA kits. Area under the curves were calculated for glucose, insulin, GLP-1 and PYY levels obtained throughout 90 minute.