Üniversite öğrencilerinde farklı beslenme indeksleri ile yeme davranışının değerlendirilmesi
Determination of eating behaviors in university students with different nutritional index
- Tez No: 435839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI AKYOL MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin beslenme kalitesini ve alışkanlıklarını, antropometrik ölçümlerini, BKİ, bel/kalça oranları ve fiziksel aktivite düzeylerini değerlendirip yeme tutum testi (EAT-26) ve Çok Yönlü Beden-Benlik İlişkileri Ölçeği (MBSRQ) indeksleri aracılığıyla beslenme durumlarını araştırmak ve değerlendirmektir. Çalışmaya 250 Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencisi (n, erkek: 31, kadın: 219) ve 250 Sosyal Bilimler Fakültesi öğrencisi (n, erkek: 45, kadın: 205) olmak üzere 500 üniversite öğrencisi katılmıştır. Öğrencilerin yaş ortalaması 21,3±1,6 yıldır. Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sosyal Bilimler Fakülteleri öğrenci gruplarında vücut ağırlığı, boy uzunluğu ve BKİ değerleri arasında farklılık görülmemiştir (p>0,05). Bel/kalça oranında Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sosyal Bilimler Fakültesi erkek öğrencileri arasında farklılık bulunmamış (p>0,05), ancak kadınlarda farklılık saptanmıştır (p=0,02). Üniversite öğrencilerinin almaları gereken günlük demir, B12 vitamini ve folatı alınması gereken miktarin altında aldıkları tespit edilmiştir; demir, B12 vitamini ve folat ortalama günlük alımı kadın öğrencilerde sırayla 8,0±2,6 (mg), 2,9±2,0 (mcg) ve 93,2±37,4 (mcg)'dır.
Özet (Çeviri)
The aims of this study were to evaluate the diet quality, anthropometric measurments, BMI and waist-hip ratio and physical activity levels in the Faculty of Health Sciences and the Faculty of Social Sciences university students and compare the healthy eating status using the Eating Attitudes Test (EAT-26) and Multidimensional Body Self-Relations Questionnaire (MBSRQ) index. 250 university students from the Faculty of Health Sciences (n: male: 31, female: 219) and 250 university students from the Faculty of Social Sciences (n: male: 45, female: 205) were participated. The average age of students was 21,3±1,6 years. Anthropometric measurments were similar in both groups; weight, height and BMI average were not significantly different (p>0,05). Though there was not any significant difference in waist-hip ratio between male students (p=0,48), there was significant differences in waist-hip ratio between female students (p=0,02). Dietary intakes of iron, vitamin B12 and folate were lower than RDA in both groups (Average of daily intakes in female participants were 8,0±2,6 (mg), 2,9±2,0 (mcg) and 93,2±37,4 (mcg) respectively).