Limited consideration and aspiration based decision-making in simple allocation problems
Basit dağıtım problemlerinde kısıtlı değerlendirme ve esinlenme temelli karar verme
- Tez No: 435920
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KIBRIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu tezde, basit dağıtım problemlerinin bir çözüm kuralları sınıfı üzerinde açıklanan tercih analizi uyguladık. İki farklı karar verme modelini basit dağıtım problemleri literatürüne adapte ettik. Birinci olarak, Kısıtlı Değerlendirme Seçim Modelini sunduk ve karakterize ettik. Bu modelde, karakteristik vektörün bir fonksiyonu olan kısıt fonksiyonu, değerlendirme kümesini oluşturarak, ulaşılabilir alternatifler kümesini küçültür. Bu modelin temelini oluşturan düşünce sistemi, karar vericinin tüm ulaşılabilir alternatiflerinin farkında olmadığı ve bir referans noktasının onun seçimlerini değiştirebileceği varsayımlarına dayalıdır. Daha sonra Kısıtlı Değerlendirme Modeli içinde tutarlılık ve adillik analizleri yapabilmek için kısıt fonsiyonları üzerinde birtakım özellikler tanımladık. İkinci olarak Esinlenme Temelli Seçim Modelini sunduk ve karakterize ettik. Bu modelde, endojen biçimde modelin içinde belirlenen esinlenme noktası ile ulaşılabilir alternatifler arasındaki mesafeyi minimize etme prosedürü kullanılır. Bu modelin temelini oluşturan düşünce sistemi, subjektif bir mesafe fonksiyonu kullanarak, karar vericinin zihnindeki benzerlik nosyonunu yakalamaktır. Bu modelde p>1 sağlanırken P-norm metriklerinin kullanımının Kısıtlandırılmış Eşit Kayıplar Kuralını vereceğini ve bu modelin pazarlık problemleri literatüründeki p>1 parametresine göre Yu çözüm ailesine karşılık geleceğini kanıtladık.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we carry out a revealed preference analysis on a class of solutions to simple allocation problems. We adapt two di¤erent models of decision making into the simple allocation problems literature. We introduce and characterize the Limited Consideration Choice Model. In this model, a constraint function generated from the characteristic vector narrows down the feasible alternatives by forming the consideration set. The intuition behind this model is that the decision maker is not aware of all feasible alternatives and a reference point can change the choice of the decision maker. We next de ne some consistency and fairness properties over the constraint function and analyze their implications over the Limited Consideration Choice Models. We next introduce and characterize an Aspiration Based Choice Model. In this model, a distance minimization procedure between the aspiration point that is endogenously determined within the model and the feasible set of alternatives is used. The intuition behind this model is capturing the notion of resemblance in the mind of the decision maker using a subjective distance function. We prove that using the P-norm metric as in the Yu family used in the bargaining literature with p > 1 within this model gives the Constrained Equal Losses Rule.