Turkey's potential as an energy hub: To what extent can it fulfill its potential as a provider of energy security for Europe?
Türkiye'nin enerji merkezi olma potansiyeli: Avrupa enerji güvenliğine potansiyel enerji tedarikçisi olarak ne derecede katkıda bulunabilir?
- Tez No: 435921
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMRE HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Siyasal Bilimler, Energy, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Avrasya'da artan jeo-stratejik belirsizlikler nedeniyle Avrupa enerji güvenliği giderek artan bir endişe konusu haline gelmiştir. Bu çerçevede enerji koridoru ya da enerji köprüsü olma rolünde olan Türkiye gibi ülkelerin, potansiyel tehlike ve acil durumlarda kullanıma açık ek kapasite yaratılması yoluyla bölgesel enerji ticaret merkezi olma rolüne geçip geçmeyecekleri sorusu ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bu tezde Türkiye'nin enerji merkezi olma statüsüne, belli başlı petrol ve doğal gaz boru hatları başta olmak üzere, depolama kapasitesi, kanuni ve gerekli mevzuat değerlendirilerek, uzun dönem spot fiyat mekanizması ve son olarak, likit doğal gazın gelecekteki potansiyel katkısı ele alınarak irdelenmiştir. Bölgedeki enerji ihraç eden ülkelerin mevcut durumları, Türkiye'nin ek kapasite yaratabilme yetisi ve mevcut koşullar çerçevesinde öngörülüp değerlendirilmiş olup, Türkiye'nin enerji merkezi ülke olma yolundaki temel eksiklikler ve bu konudaki önkoşullar tartışılıp, eksikliklerin nasıl giderilebileceği konusunda tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With increasing geostrategic uncertainties for Eurasia, the EU's energy security has become an increasingly pressing concern, and the question has arisen whether countries positioned as energy“bridges”or“corridors,”i.e. over which the greater volume of gas is transported, such as Turkey, can advance to a role of regional energy trading hubs to off set threats and develop further advantage by making available spare capacity for trade and emergencies. This thesis will examine Turkey's potential for advancing its status to that of an energy trading hub by examining major oil and gas pipelines, storage capacities, legal and regulatory frameworks, the long-term and spot pricing mechanism and the prospects for LNG in meeting future demand. The projected likelihood of Turkey being able to take on spare capacity is examined with reference to availability from regional energy exporters. Turkey's shortcomings in meeting the prerequisites for becoming a hub are discussed and recommendations made for how this can be achieved.