Perceptions of democracy in the world: Do different understandings held by the people shape political systems?
Dünyada demokrasi algıları: İnsanların demokrasiye yaklaşımlarının siyasi sistemlere etkisi
  1. Tez No: 435923
  2. Yazar: OSMAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ERSİN KALAYCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Demokrasi, anlamı üzerinde konsensüsün olduğu bir terim değildir. Aksine literatürde bir çok demokrasi tanımı yer almaktadır. Buna rağmen entelektüel ve siyasi elit, demokrasiyi dünyada herkes tarafından kabul görmesi gereken bir ideal olarak tanımlamaya devam etmektedir. Ancak özellikle de sıradan insanların demokrasi denildiği zaman aynı şeyi anlamadıkları çok açıktır. Dahası sosyal bilimler literatürü, sıradan insanların demokrasi teriminden ne anladıklarını ve bu insanların kendi demokrasi tanımlarını yaparken hangi faktörlerden etkilendiğini kapsamlı bir şekilde çalışmamıştır. Bu çalışmanın amaçlarından birisi çevresel faktörlerin (context) insanların demokrasi tanımlarını nasıl etkilediğini araştırmaktır. Bu kapsamda 2010- 2014 arasında altıncı dalgası 60 farklı ülkede yapılan Dünya Değerler Anketinden (World Values Survey) faydalanılmıştır. Analizler, Satın Alma Paritesine göre Kişi Başı Gelirin, değişik ülkelerdeki insanların demokrasi tanımları üzerinde etkisi olduğu göstermektedir. Bu değerin yüksek olduğu ülkelerde bireyler demokrasiyi prosedürel özellikler üzerinden tanımlarken bu değerin düşük olduğu ülkelerde insanların demokrasiyi ekonomik karakterler üzerinden tanımlamışlardır. Bu durum, ekonomik açıdan gelişmiş ülkelerdeki insanların demokratik rejime desteklerinin yaygın destek (diffuse support) şeklindeyken ekonomik açıdan gelişmemiş ülkelerde demokrasiye desteğin özel amaçlı destek (specific support) şeklinde olduğu ihtimaline işaret etmektedir. Analizler, bireyler arasındaki otoriter eğilimlerin ekonomik açıdan gelişmemiş ülkelerde daha yaygın olduğunu da göstermiştir. Bulgular birlikte değerlendirildiğinde ise ekonomik açıdan az gelişmiş ülkelerde, demokratik konsolidasyonda önemli problemler yaşanmasının daha olası olduğu sonucuna varılması mümkündür. Ancak araştırma, otoriter rejimden demokrasiye geçişte insanların demokrasiyi nasıl tanımladıklarının herhangi bir etkisi olduğuna dair bir bulguya varmamıştır. Mısır ve Tunus karşılaştırmalı çalışması siyasi elit arasındaki bağlılığın ve seçim sistemi seçiminin otoriter rejimden demokrasiye geçişte önemli etmenler olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Democracy does not have a uniform meaning. Ordinary people do not understand the same thing from democracy. Nevertheless, intellectuals and the political elite alike promote democracy as an ideal to be emulated. In addition, democracy literature does not extensively study the factors, which affect the ways in which ordinary people understand the term. A major goal of this research is to investigate how the context people occupy affects the ways in which they understand democracy. To do this, I use World Values Survey 6th wave, which was conducted between 2010 and 2014 and covers 60 countries. Analysis demonstrates that GDP per capita (PPP) is an important factor affecting the ways in which people define democracy. People in richer countries are more likely to consider procedural characteristics essential to democracy while people in poorer countries tend to consider economic characteristics as essential to democracy. This finding indicates the possibility of the presence of specific support to the regime in poorer countries and the presence of diffuse support to the regime in richer countries, making consolidation of democracy harder in poorer countries. Analysis also shows that in poorer countries authoritarian tendencies are higher among the people than among the people in richer countries. Analysis does not provide any evidence that the ways in which people define democracy shape the political regime. Comparative study of Egypt and Tunisia shows that two factors affect the outcome of transitions: elite coherence and electoral system preference.