Determinants of the choice of high school track in Turkey
Türkiye'de lise tercihini belirleyen etkenler
  1. Tez No: 435922
  2. Yazar: YUNUS ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN BEKİR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki lise tercihini, özellikle de meslek lisesi tercihini belirleyen temel etkenleri ortaya çıkartmaktır. Bunun için Hanehalkı İşgücü Anketi veri setinden faydalandık, hesaplamaları multinomial logit ve nested logit modelleri kullanarak yaptık. Ebeveyn eğitim seviyesi, aile geliri ve öğrencinin doğum sırası arttıkca genel/akademik bir liseye devam etme ihtimalinin arttığını bulduk. Ailedeki toplam çocuk sayısının artması ise meslek lisesine devam etme ihtimalini artırıyor. Şehirde ikamet etmek liseye devam ihtimalini artırırken meslek lisesinin seçilme ihtimalini genel liseye göre daha fazla artırıyor. Ayrıca 2003-2015 yılları arasında meslek liselerinin giderek daha fazla tercih edildiğini ortaya çıkarttık. Son olarak, bir bölgedeki bir lise türündeki okul sayısıyla o lise türünün seçilme ihtimali arasında pozitif bir korelasyon bulduk.
Özet (Çeviri)
This study attempts to find out main determinants of high school track choice in Turkey, particularly the vocational high schools. For this purpose we use Labor Force Surey data and estimate multinomial logit and nested logit models. We find that higher the parental education higher, family income or birth ranking of the students the higher is the likelihood of attending a general/academic high school rather than a vocational high school. Increase in total number of children in the family, on the other hand, increases the probability of attending a vocational high school. Residing in an urban area increases the probability of attending a vocational high school more than a general high school. Another finding is that the probabilty of choosing a vocational education track has significantly increased over years 2003-2015. Finally, we find a positive relationship between the number of a type of high school in a given region and the probabilty of choosing that type of high school.