Change and stability in Turkish foreign policy towards the Middle East
Türkiye'nin Ortadoğu'ya yönelik dış politikasında değişim ve durağanlık
- Tez No: 43593
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUR BİLGE CRİSS
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
 - Yıl: 1995
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu tez, Türkiye'nin Orta Doğu' ya yönelik dış politikasında değişim ve durağanlık üzerine yapılmış bir çalışmadır. Kjell Goldmann'm dış politikada değişim ve durağanlık teorisi, Türkiye'nin Orta Doğu' ya yönelik dış politikasına uygulanmıştır. Bu tezin temel savı 1960'larm ortalarından, beri Türkiye'nin Orta Doğu' ya yönelik dış politikasının sabitlendiği; birkaç ayarlama dışında üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadığıdır. Bu çalışmada Türkiye'nin Orta Doğu' ya yönelik dış politikasındaki durağanlık, Kjell Goldmann'm teorisinde sunduğu onüç dış politika sabitleyicisinin yardımı ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study on change and stability in Turkish foreign policy towards the Middle East. Kjell Goldmann' s theory on change and stability in foreign policy is applied to Turkish foreign policy towards the Middle East. It is argued that since the mid-1960s, Turkish foreign policy towards the Middle East has been stabilized; there have been no changes in the policy except for adjustment changes. In this study, the stability in Turkish foreign policy towards the Middle East is explained with the help of thirteen foreign policy stabilizers presented within the framework of Kjell Goldmann' s theory. IV