Womwn and peace: From the perspective of Palestinian women
Kadın ve barış: Filistinli kadınların bakış açısı
- Tez No: 43592
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NUR BİLGE CRİSS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu araştırma Filistinli kadınların bakış açısından Kadın ve Barış konusu üzerine bir başlangıç çalışmasıdır. Araştırmanın temel argümanı, diğer açıklamaların geleneksel olarak verdiği ilgili ilişkiler için en iyi açıklamaları öneren sosyal faktörlerdir. Tarihsel olarak, erkeklerin savaşa yatkın görünümlerine karşılık kadınlar tabii barışçı olarak görülürler, bu klişeler yalış olarak gösterilmiştir. Baü'da Feminizm amaç ve etkinlikleri ışığında tartışılmaktadır. Buna karşın Orta-Doğu dünyasında Feminizm geniş ölçüde Bati ile aynı amaçları takip etmemek için seçilir. Bunun nedeni Orta-Doğulu kadınların tamamiyle farklı bir sosyal yapı içersinde yaşamaları ve doğal olarak da kadın haklarını farklı bir perspektiften yorumlamalarıdır. Daha dar bir açıdan, Filistinli kadınlar içinde kendilerini buldukları durumlardan daha fazla etkilenirler. Filistinli kadınların sahip oldukları temel hakların azlığı, kadın gruplarının milli bağımsızlık için birleşme mücadelesine ve erkeklerle eşitliği elde edebilme konusunda birleşip muhalefat yapmalarına neden olmuştur. Bu kadınlar benzer sosyal nedenlerle barış hareketlerinde birleşmekten kaçınma eğiliminde olmuşlardır. Yoksulluk, eğitim eksikliği ve mali kaynakların kısıtlı olması gibi yaşam koşullarındaki güçlüklerden dolayı resmi banşpromosyon organizasyonlarına katılan Filistinli kadınları sayısı sınırlıdır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research is an introductory study on the topic Women and Peace from the viewpoint of Palestinian women. Its main argument is that social factors offer the best explanation for relevant relationships that have been traditionally given other explanations. Historically, females are seen as inherently peaceful, while men have been viewed as having war-related tendencies. These stereotypes have been shown to be erroneous. Feminism in the West is discussed in light of its goals and activities. Feminism in the Middle Eastern world, however, has largely chosen not to follow the same ambitions as its Western counterpart. This is because Middle Eastern women live in an entirely different social context and so naturally interpret the principles of women rights from a different perspective. On a narrower level, Palestinian women are greatly affected by the situation in which they find themselves. The lack of basic freedoms that the women of Palestine have endured has resulted in women's groups joining the struggle for national liberation, as opposed to concentrating on obtaining equality with men. These women have tended to avoid joining peace movements similarly for social reasons. The living conditions of the women are considerably poor and the lack of education and financial resources have limited the number of Palestinian women who can participate in formal peace-promoting organizations. in