Turizm destinasyonları için pazarlama stratejileri: Doğu Karadeniz bölgesinde destinasyon pazarlama stratejileri üzerine bir uygulama
Marketing strategies for tourism destinations: An application on the destination marketing strategies in Black Sea region
  1. Tez No: 435934
  2. Yazar: ZÜBEYDE HANIM ALTUN İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SABRİ KURTULDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada temel amaç; öncelikle turizm, turistik ürün, turizm çeşitleri, destinasyon, pazarlama kavramları olmak üzere destinasyon ve destinasyon pazarlaması kavramlarını açıklamak ve Doğu Karadeniz Bölgesi'nde faaliyette bulunan turizm işletmelerinin destinasyon pazarlama stratejilerini nasıl ve ne yönde belirlediklerini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda Doğu Karadeniz Bölgesi'nin en fazla turist çeken Trabzon ili pilot bölge kabul edilerek bu ilde faaliyette bulunan TÜRSAB'a kayıtlı turizm işletmeleri ile üç yıldız ve üstü konaklama işletmelerinin destinasyon pazarlama stratejileri ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Toplamda 106 firmadan elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı ile analize tabi tutulmuştur. İstatistik yöntem olarak frekans analizi ve ki-kare analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, Trabzon ili genelinde turizm acente ve konaklama işletmelerinin Doğu Karadeniz Bölgesi'ni % 66 oranında markalaşmış bir destinasyon olarak gördükleri; görmeyenlerin ise markalaşmış ancak içi boş bir marka olduğunu düşündükleri; % 96 oranında her türden turist çekmek için pazarlama stratejisi geliştirilmesi gerektiğini ancak % 68 oranında bölgeye daha fazla Arap turist gelmesi gerektiğini; % 80 oranında, turizm işletmelerinin ortak pazarlama stratejisi geliştirmesi gerektiğini; % 55 oranında bölgenin pazarlanmasında kamu sektörünün öncü olması gerektiğini; çoğunluk olarak kongre, sağlık, yayla ve eko turizmin geliştirilmesi gerektiğini ve bunun yanında % 70 oranında Yeşil Yol Projesi'nin sağlayacağı ortamda turizmin geliştirilmesi gerektiğini düşündükleri ve % 50 oranında da pazarlama faaliyetlerini yeterli seviyede gördükleri anlaşılmıştır. Ayrıca bünyelerinde ayrı bir pazarlama birimi bulunan işletmelerin oranının % 31,4 olduğu, genel olarak müşterilere sunulacak hizmet konusunda ve yapılacak pazarlama araştırmasında rakiplerin takip edilmediği ve pazarlama faaliyetlerini yeterli derecede bulanların oranının ise % 50,9 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The fundamental objective of this study; to explain primarily tourism, tourist products, types of tourism, destination, destination marketing concepts and demonstrate how and which direction the tourism businesses operating in the Eastern Black Sea region determine their destination marketing strategies. Accordingly Trabzon province was selected the pilot region due to attraction of the most tourists in the Eastern Black Sea Region and further the destination marketing strategies of TÜRSAB registered tourism agencies and three-star accommodation operating in the province have been tried to detect. The data gathered from 106 businesses are analyzed with the SPSS 22.0 statistic program. Firstly frequencies tables have been created and then chi-square analysis have been used as statistic method. As a result of the questionary study, tourism agencies and accommodation businesses across the province of Trabzon have a thought that the Eastern Black Sea Region is a branded destination by % 66 and those who disaccord that statement think that the region is a branded destination but not fully and supported; they think that marketing strategy should be developed to attract every type of tourists by % 96 however they think that more Arabian tourist should be attracted to the region by % 68; they think that joint marketing strategy should be developed by businesses at the sector in the region by % 80; the result also shows that public sector should be a pioneer at tourism marketing in the region by % 55; according to majority view eco-tourism, congress, health and plateau tourism should be developed and beside Green Road Project which based on the connection of all plateaus by asphalt roads from Samsun to Artvin would give opportunities and the region should be marked and improved on that project accordingly by %70 and also %50 of the businesses have a thought that their marketing activities are adequate. Also percentage of the businesses that have separate marketing unit is % 31,4 , generally rivals are not followed on services offered to customers and marketing research and also percentage of businesses that have thought that their marketing activities are adequate is % 50,9.