Yeni ürünlerin ticarileştirilmesi sürecinin teknoloji geliştirme bölgesi (Teknokent) örneği üzerinden irdelenmesi
The evaulation of new product commercialization process through the case of technology development zone
  1. Tez No: 435938
  2. Yazar: YUNUS KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzün dinamik ve rekabetçi dünyasında, yeni ürünlerin geliştirilmesi işletmeler için hayati önem taşımaktadır. Bununla birlikte geliştirilen ürünlerin sağlıklı ticarileştirilmesi de sürdürülebilirlik açısından büyük önem arz etmektedir. Sanayileşen ülkeler incelendiğinde kalkınmalarında üniversite ile iş dünyasının entegrasyonunun başarısının önemi görülmektedir. ABD ve AB ülkelerinde başlayıp neredeyse tüm gelişmekte olan ülkelerde uygulanan teknoloji geliştirme bölgelerine Ülkemiz'de giderek daha fazla önem vermektedir. Üniversitelerin yetişmiş insan gücünü yenilik ve inovatif ürünlerin üretimi için kullanarak iş dünyasına destek vermek amacıyla kurulan teknokent ve teknoparklarda kurulu irili ufaklı işletmelerin yeni ürün üretimine bakışı, ürettiği yeni ürün ve hizmetleri ticarileştirme davranışları araştırılmıştır. Anket ile yapılan araştırma Trabzon Teknokent ve Fırat Teknokentte uygulanmış veriler SPSS 15.0 istatistiksel analiz programı ile analiz edilerek sonuçları yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's dynamic and competitive world, development of new products is vital important for businesses. Besides, healthy commercialization of developing products also is great importance in terms of sustainability. Industrialized countries shows the importance of the success of the integration of the business with the university in development are analyzed. US and EU countries, starting almost all developing countries in the implementation of technology development is becoming increasingly important to our country. Using the qualified labor force of the University of innovation and for the manufacture of innovative products established in order to support the business TechnoPark and technoparks in the installation of large and small view of the company involved in the production of new products, new products and services it produces commercialization was to investigate the behavior. Survey research conducted by Trabzon Technopolis Technopolis Euphrates and applied results have reviewed the results analyzed by SPSS 15.0 statistical analysis program.