Yavaş şehir (Cittaslow): Seferihisar örneğiyle ekonomik ve mali yapı
Slow city (Cittaslow): Economic and financial structure with Seferihisar example
- Tez No: 435942
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET TUNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Zaman ilerledikçe insanoğlu dünyanın sınırlarını zorlamaktadır. Birçok kritik eşikten geçen dünyaya, bireysel yaşam karmaşası içinde tamamen bencilce davranılmaktadır. Her geçen gün dünyanın yaşanılmaz bir yer olmasında en büyük faktör insanlardır. Aslında temel sorun, insanların yaşadığı çevreyi her geçen gün tüketmesidir. İnsanların, dünyayı korumak için çevresel etkilerini en aza indirmesi gerekmektedir. İşte tam bu noktada Yavaş Şehir (Cittaslow) devreye girmektedir. Yavaş Şehir anlamına gelen Cittaslow hareketinin temelleri 1999 yılında İtalya'nın Orvieto kentinde atılmıştır. İtalyanca Citta ve İngilizce Slow kelimelerinin karışımıyla oluşan Cittaslow kelimesi; Yavaş Şehir anlamında kullanılmaktadır. Sembolü turuncu renkli salyangozdur. Bu çalışma çerçevesinde;“Yavaş Şehir ve özellikleri hakkında bilgi verilmektedir”. Türkiye'deki Yavaş Şehirler ve özellikle akımın bu şehirlerin tanıtımına ve kalkınmasına nasıl katkı sağlayabileceği hakkında değerlendirmeler yapılmaktadır. Yavaş Şehir hareketinin ekonomik, mali ve sosyo-kültürel olarak ne gibi katkılar sağladığı, bu hareketin şehirlerin kalkınmasında hangi etkileri ortaya çıkardığı belirtilmektedir. Yavaş Şehir hareketinin Seferihisar çerçevesinde yapılan ve yapılabilecek çalışmalar ile ne gibi katkılar sağladığı veya sağlayabileceği, bu uygulamanın şehirlerin kalkınmasında ne kadar etkili olabileceği hakkında bilgiler verilmektedir. Yavaş Şehirlerden bazılarını incelerken, bu akımın gelecekte Türkiye'de etkili bir uygulama olabileceği görülmektedir. Küçük şehirlerde yaşayan insanlar bu uygulamayla; küçük, sakin şehirlerini daha kalkınmış, tanınmış, turizm odağı olan Yavaş Şehirlere çevirebilecektir.
Özet (Çeviri)
As time progresses, mankind is pushing the frontiers of the world. Many of the critical threshold to the last world, the clutter of life are treated in a completely selfish individual. The biggest factor in having a place unlivable the world, every day people. Actually the main problem is to consume the environment people live every day. People to protect the planet is required to minimise environmental impacts. At this point the slow city (Cittaslow) is activated. In 1999, the cittaslow slow city movement, which means the foundations of Orvieto İtaly in the city have been taken. Citta slow with a mixture of Italian and English words, the Word of cittaslow; is used in the sense of the city slowly. The orange snail is the symbol. Within the framework of this study;“provided information about the characteristics and slow city”. Slow cities in Turkey, and especially about how it could contribute to the promotion and development of the current city, there is an assessment. The slow city movement, economic, financial and socio-cultural contribution provides the development of the cities in which it is stated that reveals the effects of tihs movement. The movement of slow city Seferihisar done within the framework of the work to be done and provide a contribution like you do with, or can provide might be effective in this application provides information about how the development of cities. In reviewing some of the Slow Cities, that is effective in Turkey, it is observed that trend in the future. People who live in small cities with this application; the small, quiet town is more developed, well-known Cities will be able to translate, with a focus on Slow tourism.