Cittaslow Hareketi ve Seferihisar örneği; Tarım, emek, mülkiyet ilişkileri ve mekan bağlamında bir çözümleme
Cittaslow Movement and the example of Seferihisar: An analysis in the context of agriculture, labor, property relations and place
  1. Tez No: 486267
  2. Yazar: SERKAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VERDA CANBEY ÖZGÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Küreselleşme ile birlikte değişen tarım, gıda, yemek, kent dünyanın birçok ülkesinde ve yerel birimlerde değişim ve dönüşümü beraberinde getirmiştir. Küresel kapitalizmin, sermayenin ve neoliberal politikaların önemli ölçüde etkili olduğu bu süreçte bireylerin ve toplumların yaşamları serbest piyasa koşullarına terk edilmiştir. Bu sürece karşı çıkan hareketler ise benzer dönemde farklı coğrafyalarda farklı tepkiler göstermişlerdir. Bu çalışmada küresel gıda ve tarım sermayesine karşı İtalya'da başlayan Slow Food hareketi ve kentsel düzlemde varlığını gösteren bağıl hareket olan Cittaslow hareketinin sosyo-ekonomik etkileri ele alınmıştır. Türkiye'de 2009 yılında başlayan hareketin Seferihisar ilçesi örneğinde sahip olduğu kriterler ve uygulamaları ile tarım, kadın emeği, mülkiyet ilişkileri ve mekân özelindeki etkileri ve dönüşümleri çözümlemek çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Hareketin Seferihisar'a gelişi ve bağıl projelerin uygulamaya konulması ile birlikte ilçede yaşanan tarımsal değişim, yerelde yaşayanların ekonomik hayatta yer alma süreçleri ve potansiyellerini ortaya çıkarmaları bağlamında önemlidir. Hareket, küçük kentler için küreselleşme ve sermayeye karşı yeni bir model ortaya koymaktadır. Bu süreçte mülkiye ilişkileri ve mekânda yaşanan dönüşümler ise özel önem gösterilmesi gereken kavramlardır.
Özet (Çeviri)
Along with the globalization, changing agricultural, food, urban has brought change and transformation in many countries worldwide and local units of theWorld. In this process of global capitalism, capital and neoliberal policies being influential to a considerable extent, the lives of individuals and societies have been abandoned to free market conditions. The movements opposed to this process showed different reactions to different geographies in the same period. In this study, the Slow Food movement, which started in Italy against global food and agricultural capital, and the socio-economic effects of the Cittaslow movement, which is the relative movement of its existence in the urban level, are discussed. The main objective of the study is to analyze the effects and transformations of agriculture, labor, property relations and place specificity with the criteria and practices that the example of the movement of Seferihisar started in Turkey in 2009.With the movement to Seferihisar and the implementation of relative projects, the agricultural change experienced in the district is important in the context of the processes of local people's taking part in economic life and revealing the potentials of people living locally. The movement presents a new model against globalization and capital for small cities. In this process, the relations between the property and the space are the concepts that should be given special importance.