Çağdaş sanatta politik temsil sorunu
The problem of the political representation in contemporary art
- Tez No: 435981
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK ŞİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
''Çağdaş Sanatta Politik Temsil Sorunu'' adlı tez çalışmasının araştırma konusunu, son çeyrek yüzyıllık dönemin sosyal-siyasal hareketleriyle şekillenen günümüz sanat anlayışı, çağdaş sanat ve bunun politik temsilleri oluşturmaktadır. Fikirler ve temayüller etrafında beliren temsil sorunları ve sanatçıların eleştirel yaklaşımları ile alan analizi bu araştırmanın temelini oluşturmaktadır. Çalışmada çağdaş sanat, siyaset ile birlikte okunmaktadır. Siyasetin, hem tarihsel süreç hem de üretim süreci olarak çağdaş sanatı nasıl etkilediği ve şekillendirdiğine bakılmaktadır. Sanatın özerkliği, siyaset ile ilişkisi, bu ilişkiyle bulanıklaşmış sınırı ve kendi -eğer var ise- politikasını nasıl ürettiği alan analiziyle birlikte araştırılmakta ve tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The research subject of the thesis that named“The Problem of Political Representation in Contemporary Art”based on current art perception, contemporary art, and its political representation that is shaped by social-political movements of last 25 years. The research focuses on the problem of representation that become clear around ideas and interests, artists' critical approaches and field research. In the research contemporary art will be read in parallel with politics. And will focus on how contemporary art is shaped by politically, either historical or productions process. It will be observed and discussed with field research together, the autonomy of art and its relationship with politics, examining the bullered border between them, and how art has made up its own politics.