Çağdaş sanatta alegorinin politik söylemin tasarımındaki işlevi
The function of allegory in the design of political discourse in contemporary art
- Tez No: 978221
- Danışmanlar: PROF. YASEMİN NUR ERKALIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
Özet
Bu eser metni, eserlerimi yorumlarken alegorinin politik söylem üretme kapasitesi ve yöntemlerini anlama çabası sonucu ortaya çıkmıştır. Alegorinin anlamı parçalayarak çoğaltan yapısının, egemen söylemin bütünselliğini nasıl bozduğu; Craig Owens, Benjamin H. D. Buchloch gibi sanat eleştirmenlerinin yaklaşımları üzerinden, aynı zamanda onların kuramsal çerçevelerini oluştururken temel aldıkları Walter Benjamin ve Paul de Man'ın düşünceleri ile birlikte ele alınıp yorumlanmıştır. Walter Benjamin'in alegoriye yüklediği tarihsel ilerlemeciliği yıkarak parçalayan devrimci yapısı ile Paul de Man'ın metnin yapısal çelişkileri nedeniyle nihai anlamın sürekli ertelenmesine neden olan retorik doğası, Benjamin H. D. Buchloch'un alegoriyi montaj ve temellük stratejileri üzerinden ele aldığı çözümlemeler ve Craig Owens'ın alegoriyi postmodern temsil tartışmaları bağlamında konumlandıran yaklaşımı ile birlikte değerlendirilmiştir. Her dört düşünürün önermeleri, alegorinin hem temsiliyeti sorunsallaştıran hem de politik olanı görünür kılan yönünü açıklığa kavuşturmak için bir arada ele alınmıştır. Bu yöntem üzerinden, Danica Dakić'in işleri ve Cryptic olarak adlandırdığım serideki çalışmalar Owens, Buchloch önermelerine kuramsal zeminde örnek oluşturacak şekilde incelenmiştir. Bu eserlerde, gösteren ile gösterilen arasındaki boşluklar, anlatı ve temsilin istikrarsızlaşması, seyircinin konumunun sorunsallaştırılması gibi unsurlar, politik olanı açığa çıkaran alegorik stratejiler olarak okunmuştur.
Özet (Çeviri)
This text emerged from an effort to understand the capacity and methods of allegory in generating political discourse while interpreting my works. The way allegory multiplies meaning by fragmenting it, thereby disrupting the wholeness of dominant discourse, is examined through the approaches of art critics such as Craig Owens and Benjamin H. D. Buchloh, along with the ideas of Walter Benjamin and Paul de Man, on whom they built their theoretical frameworks. Walter Benjamin's attribution of a revolutionary, fragmenting force to allegory that dismantles historical progressivism, together with Paul de Man's conception of rhetoric as a structure that perpetually defers ultimate meaning due to textual contradictions, are considered alongside Buchloh's analyses of allegory through strategies of montage and appropriation, and Owens's positioning of allegory within the debates on postmodern representation. The propositions of all four thinkers are brought together to clarify allegory's dual function: problematizing representation and rendering the political visible. Using this method, the works of Danica Dakić and the series I call“Cryptic”were examined as theoretical examples of Owens and Buchloch's propositions. In these works, elements such as the gaps between the signifier and the signified, the destabilization of narrative and representation, and the problematization of the viewer's position were interpreted as allegorical strategies that reveal the political.