Çağdaş sanatta politik imge ve sembol uygulamaları
Political images and symbols in contemporary art practice
- Tez No: 277169
- Danışmanlar: PROF. TANSEL TÜRKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Politika'nın tarih boyunca sanatçıyı ve sanat akımlarını şekillendirdiği bilinmektedir. Küreselleşen dünyada yer edinebilme rekabetinde, devletlerin yerlerini aldığı çağda, politikanın sanatta temsil ediliş biçimleri ve sanatçının muhalif tavrı ayrı ve önemli bir yer edinmiştir. Bu tez çalışmasında Politik Sanatın sembolik yapıya nasıl dönüştüğü ya da nasıl bir muhalif tavır sergilediği tartışılmaktadır.Tez çalışmasında öncelikle Politik Sanatta imge kullanımı ele alınmış, dünyadaki global süreç üzerinden yürütülen siyasi sistemler sorgulanmıştır. Politik imgenin temsil ediliş biçimlerinin altında yatan siyasi, ekonomik ve kültürel dönemeçler ve tarihsel bir süreç içerisindeki oluşumu irdelenmiştir. Sanatçının ve sanat akımlarının sanat ortamındaki temsil ediliş biçimlerinin altındaki kültürel, siyasi ve ekonomik ilişkiler bağlamında tarihi bir perspektif içinde irdelenmiştir.Ardından, politik imgenin savaş ortamında değişen politika olgusu değerlendirilmiştir. Dünya üzerinde yaşanan savaşlar ve siyasal sistemlerinin sanat üzerine yaptırımları ve dönüşüme uğrayan sanatın yüklendiği yeni görevler sorgulanmıştır. Politik imgeye tarihsel bir çerçeveden bakılmış, imgelerin çoklu anlamları üzerinde durulmuştur. Politikadan beslenen sanatçıların, sanata yaklaşımları üzerinde durulmuş ve nasıl bir muhalif tavır sergiledikleri saptanmıştır.Daha sonra Politik İmge'nin oluşum biçimlerini tartışabilmek için, görüntü bombardımanının ve sansürün etkisiyle sanata dönüşen ve imgelerin anlamlarının yüklendikleri yeni görevlere değinilmiştir. Siyasi sistemlerin altında yatan hedef politikaların kitle iletişim araçlarıyla nasıl üzerinin örtüldüğüne vurgu yapılmıştır.Politik imgenin, sadece plastik çözümlemenin dışında bir sanat eserinin düşünsel ve ideolojik boyutuyla, nasıl bir sanat eserine dönüştüğüne değinilmiştir.Anahtar Sözcükler1.Çağdaş Sanat2.Politika3.Propaganda4.Savaş5.Sembol
Özet (Çeviri)
It is known that politics has influenced the artists and the art movements all through the history. Within the competition to find a place in a globalised world where all states have got their position, the presentation of politics in art as well as the opposite behavior of an artist is attributed to a different and significant meaning. In that thesis project, how the political art have changed into a symbolic structure or how it is performing an opposite behavior is discussed.Initially, in that thesis project, the use of symbol in political art then, political systems implemented through the global process in the world is elaborated. The background of political symbol within the presentation patterns is examined through the political, economical and cultural turning points and its establishment within a historical process.Secondly, the political symbol?s evolution as a political fact during the war conditions is evaluated. The effects of world wide wars and political systems on an art as imposed sanctions and in that context, the new functions of a transformed art are investigated. The political symbol is analyzed within a historical perspective then, the multiple meanings of symbols are reviewed. The approach of the artists who benefited from the politics regarding to an art is examined and how they perform an opposite behavior is realized.Thirdly, in order to discuss the established forms of the political symbols, the new tasks transformed into an art and loaded by the meanings of symbols because of visionary attacks and censorship effects are underlined. How the hidden aims of politics under the political system that are covered by mass media tools is also emphasized.It is stated that the political symbol is transformed into an artistic figure not only by an artistic work but also by its thought and ideological dimension.Key Words1. Contemporary2. Politics3. Propaganda4. War5. Symbol