Prostat ve mesane kanserli hastalarda ATG gen polimorfizminin araştırılması
Investigation of the ATG gene polymorphism in the prostate and bladder cancers cases
  1. Tez No: 436010
  2. Yazar: FATMA AYBUĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL BUDAK-DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Prostat ve mesane kanserleri, batı toplumunda en sık rastlanan kanserdir ve doğuda yaşayan insanlarda da artış göstermektedir. Genetik ve epigenetik farklılıklar bu kanserlerin oluşumunda önemli bir rol oynar. Otofaji, genellikle hücrenin hayatta kalımıyla ilgili önemli bir mekanizmadır. Fakat otofaji kanserde, hem hasar görmüş proteinlerin ve organellerin birikimini engelleyerek hem de hücrede var olan tümörlerin büyümesini teşvik ederek, hücrenin hayatta kalma mekanizması olarak, ikili bir role sahiptir. Otofaji esas olarak, rapamisin memeli hedef (mTOR) sinyalizasyonu ve otofaji (ATG) genleri tarafından kontrol edilir. Otofaji ile ilgili gen (ATG16L1), bir ATG gen ailesinin üyesidir. ATG16L1 proteini, ATG16L1 geni (2q37.1) tarafından kodlanan ve otofaji için gerekli büyük bir protein kompleksinin üyesidir. Çalışmamızda, prostat ve mesane kanseri hastaların DNA'larından, ATG16L1 (rs2241880) gen bölgesi PCR yöntemiyle çoğaltılarak RFLP yapılacaktır. Ülkemizde ve dünyada, prostat ve mesane kanserlerinde ATG16L1 gen üzerine yapılan polimorfizm çalışması yoktur. Bu gen üzerindeki mutasyon ve polimorfizmlerin belirlenmesi bu çalışmada planlanan prostat ve mesane kanserlerinin gelişimine de ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Prostate and bladder cancers are the most common cancer in Western population and its rate is increasing in the Eastern World. There are multiple reasons for the formation of prostate and bladder cancer. Genetic and epigenetic differences play an important role in the development of these cancers. Autophagy is usually an important mechanism associated with survival at the cell. However autophagy has dual roles in cancer, acting as both a tumor suppressor by preventing the accumulation of damaged proteins and organelles and as a mechanism of cell survival that can promote the growth of established tumors. Autophagy is mainly controlled by mammalian target of rapamycin (mTOR) signaling and ATG gene family members. Autophagy-related 16-like 1 (ATG16L1) gene is a member of ATG gene family. The ATG16L1 protein, which is encoded by the ATG16L1 gene (2q37.1), is a key component of a large protein complex essential for autophagy. In our study, DNA of prostate and bladder cancer patients, ATG16L1 (rs2241880) gene regions are being amplified by PCR and further analysed by RFLP. There are any polymorphism studies about this gene in prostate and bladder cancers in our country and in the world. Detection of mutations and polymorphisms on this gene will elucidate the progression of prostate and bladder cancers examined by this study.