Patateste sanayilik çeşit ıslahında markör yardımlı seleksiyonun uygulama olanakları
Screening of potato genotypes for processing quality with molecular markers
  1. Tez No: 436011
  2. Yazar: CANER YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sanayilik patates çeşidi geliştirme amacıyla uygulanan ıslah programlarında, kuru madde oranı, özgül ağırlık, kızartma sonrası renk, nişasta ve indirgen şeker içeriği analizleri yapılmaktadır. Arazide çok sayıda ıslah hattı bulunduğundan olası sanayilik hatların seçilimi hem zaman almakta hem de yüksek maliyete ihtiyaç duymaktadır. Bu tez çalışmasında, sanayilik kullanıma uygunluğu belirleyen özelliklere ilişkin genlerle bağlantılı olduğu belirlenen moleküler markörler (AGPsS-9a, Stp23-8b, StpL-3e ve Pain1-8c) kullanılarak, farklı melez ailelerindeki ıslah hatları taranmıştır. Ayrıca bu melez ailelerinde bulunan hatlarda kuru madde, özgül ağırlık, indirgen şeker içeriği belirlenmiş olup cips ve parmak patates renk değerleri ölçülmüştür. Elde edilen analizlerin sonucunda Stp23-8b, StpL-3e ve AGPsS-9a için yeni karakter-markör ilişkileri bulunmuştur. Önceki çalışmada tespit edilen markör-karakter ilişkileri bu çalışmada kullanılan popülasyonlar için çok seçici olmamıştır çünkü bir popülasyonda bulunan ilişki diğer bir popülasyonda olmadığından markörlerin tekrarlanabilirlik oranları oldukça düşük kalmıştır. Yapılan çalışma, sanayilik karakterlerin markörle seçilimi bakımından yararlı bir çalışma olmuştur.
Özet (Çeviri)
In breeding programmes aimed to develop new processing cultivars, measuring quality characters, dry matter content, spesific gravity, frying tests, starch content and reducing sugar content, are main tasks of study. Having high number of breeding lines and pre-selection of prmising cultivars are both time consuming and expensive.-Here in this thesis, the genes (AGPsS-9a, Stp23-8b, StpL-3e ve Pain1-8c) which are thought to be linked to processing characters were used to screen interested breeding lines (NU1, NU2, NU3 and NU4). The physiological measurements of these lines were also done. With the research conducted here, new character-marker correlations (Stp23-8b, StpL-3e and AGPsS-9a) were detected. Previously established character-marker combinations were applied to four different populations and it was found that the selectivity and repeatibility of marker was too low within populations changing from one to other population. This study will be beneficial in terms of marker assisted selection for processing characters of potato.