Using prefabrication systems in building construction
Bina inşaatlarında prefabrikasyon sistemlerin kullanımı
  1. Tez No: 436057
  2. Yazar: ALİREZA BAGHCHESARAEİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MELTEM VATAN KAPTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Prefabrikasyon bir gelişmiş endüstri terimi olup, fabrika koşulları altında işlenmiş, üretilmiş ve daha sonra şantiyeye sevk edilmiş malzeme anlamını ifade etmektedir. Bu tez altında gerçekleştirilen çalışma prefabrikasyon sistemlerinin yapım yöntemlerine genel bir bakış imkanı sağlamaktadır. Prefabrikasyon sistemleri malzeme, yöntem, yapısal konfigürasyonlarına göre bölümlere ayrılabilir. Bu tez çalışmasında, prefabrikasyon sistemleri yapısal konfigürasyonlarına göre bölünmektedir. Bu gün dünya nüfus oranında düzenli artış nedeniyle büyük bir krizle yaşamaktadır. Yüksek yoğunlukta prefabrikasyon gibi yöntemlerde yaratılacak farkındalık bu problemin çözümünde önemli bir anahtar olacaktır. Bir çok ülkede çabuk bina inşaatına ilgi artarken, buna paralel olarak prefabrikasyonda büyümeye devam edecektir. Prefabrikasyon sistemlerinin bina inşaatlarının maliyet ve inşa sürelerinde en önemli etken oldukları söylenebilir. Gerçi prefabrikasyon inşaat malzemelerinin binalarda kullanımının geliştirilmesi ve montajında büyük faydalar vardır, ama ayni şekilde kısıtlayıcı birkaç hususta vardır. Prefabrikasyon sistemlerinin amacı iyi, tasarlanmış, en azından içinde yaşayacak insanların –gereksinimlerine kabaca da olsa imkan sağlayacak bir çare sunmaktır. . Prefabrikasyon sistemlerinin bina inşaatlarının maliyet ve inşa sürelerinde en önemli etken oldukları söylenebilir. Prefabrikasyon sistemlerinin dezavantajları ortadan kaldırılsa bina inşaatlarında daha fazla kullanılacakları anlaşılmaktadır. Prefabrikasyonlarının daha fazla geliştirilmesi gelecekte üretilecek potansiyel prefabrikasyon malzemeleriyle bina inşaatlarının daha fazla yakınlaşması sağlanabilecektir. Prefabrikasyon sistemlerinin bina inşaatlarının maliyet ve inşa sürelerinde en önemli etken oldukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Prefabrication is a development industry term used to depict assemblies that are fabricated under processing factory conditions and afterward transported to the construction site. The work with this thesis was initiated with a general literature study to get an overview of construction methodologies of prefabrication systems. Prefabrication systems could be divided according to materials, methods, structural configuration etc. In this thesis, prefabrication systems are divided according to their configuration. Today the world is facing huge crisis due to regular increase in population rate. The awareness of methods such as prefabrication with a higher density would be a key for solving the problem. Prefabrication will keep on growing in many countries as the interest for quick reasonable building increments. It could be stated that prefabrication systems in building construction have the most effect on time and cost reduction. Although there are numerous advantages connected with developing and assembling buildings utilizing prefabrication construction frameworks, a few constraints might likewise exist. The goal of prefabrication systems is to offer a way to get a well-designed building that is at least roughly tailored to resident's needs. It could be stated that prefabrication systems in building construction have the most effect on time and cost reduction. It is understood that, prefabrication systems could be used more in building construction if the disadvantages of prefabrication are solved and It is possible to say that further improvement of prefabrication systems will prompt a closer joining between building construction and future potential of prefabrication.