The Relationship between the labour unions and the state in Turkey during 1946-1980 era
1946-1980 dönemi boyunca Türkiye'de devlet ve işçi sendikaları arasındaki ilişkiler
- Tez No: 43617
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜMİT CİZRE SAKALLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'de 1946-1980 dönemi boyunca işçi sendikaları ve devlet arasındaki ilişki korporatist modelin yardımıyla incelenmektedir. Bu ilişkide ortaya çıkan hakim model devlet korporatizminin bir çeşidi olarak teşhis edilerek, 1980 öncesi dönemin, özellikle 1970'lerin istikrarsızlığı ve radikalleşmesinin işçi sendikalarının aşırı taleplerinden ziyade, devletin korporatist yapılar yerleştirme çabalarına bağlı olduğu ileri sürülmektedir. Araştırma, bu çalışmanın merkezini teşkil eden teorik kavramların özetiyle başlamaktadır. Birinci bölümde, korporatizm hakkında yapılan en önemli çalışmalarda belirlenen devlet ve liberal korporatizmin başlıca çeşitleri ortaya konmakta ve farklı korporatist sistem türlerinin yükseliş ve çöküşünü açıklamak için ileri sürülen koşullar özetlenmektedir. Müteakip bölümlerde ise, Türk sendikacılığının gelişimi tarihsel olarak incelenirken korporatist teorinin sunduğu kavramlar Türkiye'ye uygulanmaya çalışılmaktadır. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the relationship between the labour unions and the state in Turkey during 1946-1980 era is analysed with the help of the application of the corporatist model. By identifying the dominant model that emerged in this relationship as mainly a variant of state corporatism, it is proposed that radicalisation and instabilty of the pre- 1980 era, especially of the 1970s, was related to state attempts to install corporatist structures, rather than excessive demands of the labour unions. The inquiry begins with the summary of the theoretical concepts central to this study. In the first chapter, the major varieties of state and liberal corporatism that have been identified in the most important studies on corporatism is outlined and the conditions that have proposed to explain the rise and demise of different kinds of corporatist systems are summarised. In the following chapters, concepts presented by the corporatist theory are tried to be applied to Turkey while the development of Turkish unionism is examined historically.