Eta2(1645) ve eta2(1870) mezonlarına ortam etkilerinin incelenmesi
The investigation of medium influences on mesons eta2(1645) and eta2(1870)
  1. Tez No: 743618
  2. Yazar: HANDE REİSOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELŞEN VELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Son yıllarda gelişen teknoloji ile deneylerde birçok yeni hadron gözlemlenmiştir. Çarpıştırıcıların enerjileri yükselmiş ve dedektörlerin duyarlılığı artmıştır. Deneysel sonuçların daha iyi anlaşılabilmesi ve analiz edilebilmesi için deneylere paralel olarak hadronların ortam özelliklerinin teorik olarak incelenmesi gerekmektedir. Sonlu sıcaklıklarda yapılan bu teorik hesaplamalar aynı zamanda Kuantum Renk Dinamiğinin (KRD) pertürbatif ve pertürbatif olmayan dinamiklerinin anlaşılması ve hadronların iç yapıları hakkında bilgi edinebilmemiz açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Sonlu sıcaklıklarda hadron parametrelerinin incelenmesi termal pertürbatif olmayan metotların kullanılmasını gerektirir. Termal KRD toplam kuralları yöntemi ise bu yöntemler arasındadır. Hafif hadron aileleri arasında, hafif çeşnisiz mezonlar hadron spektrumunun en ilginç kısmıdır ve hala tam olarak anlaşılmamıştır. Bu durum, hafif çeşnisiz mezonları incelemenin ve keşfetmenin, mevcut ve gelecek deneylerin odak noktası haline gelmesinin ana nedenidir. Bu bağlamda, J^PC=2^(-+) kuantum sayısına sahip ve 1^1 D_2 nonet temel durumu olarak yorumlanan eta2 mezonlarının kütle ve bozunma sabitini araştırıyoruz. Sıcaklığın eta2(1645) ve eta2(1870) pseudotensör mezonlarının temel özellikleri üzerindeki etkisine, KRD kondensatlarının beş boyutuna kadar olan termal KRD Toplamı Kuralları yaklaşımını kullanarak ve karışım açılarının çok küçük olduğunu varsayarak hesaplamaya odaklanıyoruz. Sonuçlarımızı standart giriş parametrelerini kullanarak analiz ettik ve sıcak ortamın eta2 pseudotensör mezonlarının hadronik parametreleri üzerindeki etkisini sunduk. Bu sonuçlar yakın gelecekteki deneylerde test edilebilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, many new hadrons have been observed in experiments with the developing technology. The energies of the colliders have increased and the sensitivity of the detectors have increased. In order to better understand and analyze the experimental results, the medium properties of hadrons should be investigate theoretically in parallel with the experiments. These theoretical calculations made at finite temperatures are also very important in terms of understanding the perturbative and non-perturbative dynamics of Quantum Chromodynamics (QCD) and gaining information about the internal structures of hadrons. Studying hadron parameters at finite temperatures requires the use of thermal non-perturbative methods. Thermal QCD sum rules method is among these methods. Among the light hadron families, light-unflavoured mesons are the most interesting part of the hadron spectrum and are still unclear, which is the main reason why studying and exploring light-unflavoured mesons has become the main purpose of current running and forthcoming experiments. In this context, we investigate the mass and decay constant of the eta2 mesons with quantum numbers J^PC=2^(-+)interpreted as the ground-state nonet of 1^1 D_2 case. We focus on the effect of temperature on the fundamental properties of pseudotensor mesons eta2(1645) and eta2(1870) by using Thermal QCD sum rules approximation including up to dimension five of QCD condensates. In the end, we analyzed our results using standard input parameters and presented the effect of the hot medium on the hadronic parameters of eta2 pseudotensor mesons. These results can be tested in the near future experiments.