Toplam kalite yönetimi ve hizmet sektöründe bir uygulama
  1. Tez No: 43626
  2. Yazar: AHMET DİKEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞERİF ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
VII ÖZET Toplam Kalite Yönetiminde üç unsur bulunmaktadır. Birincisi işe ilişkin olarak mantıksal bir düşünce biçimini geliştirmek, ikincisi kaliteyi geliştirmek ve çalışanları motive etmek, üçüncüsü ise pazarlama şansını artırıcı bir şirket kültürünü meydana getirmektir. Toplam Kalite Yönetimi müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayan bir yaklaşım olduğu kadar maliyetleri de düşürmektedir. Mamul kalitesine göre daha güç değerlendirilebilen hizmet kalitesi, müşterilerin beklentileriyle gerçekleşen hizmet performansının karşılaştırılması olarak ifade edilebilir. Optimal bir hizmet verebilmek için diğer sektörlerde olduğu gibi, sağlık hizmeti veren kuruluşların da modern işletmeciliğin organizasyon, planlama, yürütme ve kontrol ilkeleri doğrultusunda çalışmasının sağlanması, kalite yönetiminin sistematik olarak hayata geçirilmesi ile kalite güvencesinin hizmet üretiminde ve sunumunda esas alınması gerekmektedir. İki sağlık işletmesinde yapılan ampirik araştırma da, Toplam Kalite Yönetimini uygulayan örgütün müşteri isteklerinin karşılanması, maliyetlerin minimizasyonu, kârın maksimizasyonu, sonuç itibariyle rekabet üstünlüğü yönüyle şanslı olduğu görülmüştür. Diğer işletmemizin bu konuda önemli bir potansiyele sahip olduğu, bu yönetim sistemine geçemekle iyi bir rekabet üstünlüğü sağlayacağı ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
vm ABSTRACT There are three factors for Total Quality Management. One is thinking realistically about job. Another one is developing Quality and motivating workers, and finally creating the culture of firm. On one hand it is possible to Satisfy customers needs, and on the other hand we can minimize costs by Total Quality Management. The Quality of services begins with design, so it shali be the direct responsibility of all company managers to ensure that all services are designed to meet the standards required to achieve and maintain a growth position in the marketplace. While measuring service quality is so difficult, but it is not impossible. In order to give optimal services in the health care organizations (like other services), there is need to organize, plan, staff, direct and control activities. Total Quality Management is also important at such activities and has critical position at demand and supply of services. By This research it is seen that, the health firm which is used Total Quality Management has chance on customers satisfaction, cost minimizing, profit maximizing to other which is not used. This situation is very important during the comparison in the markets. Other firm may catch that possibilities by using Total Quality Management.