Beauverıa bassiana' nın katı ortam fermantasyonu ile üretiminde bazı tahılların kullanımı
The use of some cereals on the production of Beauveria bassiana by solid state fermentation technique
- Tez No: 436292
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUBİLAY ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Yerel bir Beauveria bassiana izolatının konidiosporlarının kitle üretiminde çeşitli substratların kullanımı ile elde edilen ürünler; miktar, üründeki spor sayısı, sporların termotoleransı, çimlenme gücü, hidrofobisitesi ve Rhyzopertha dominica erginlerine ölüm etkisi yönünden incelenmiştir. Katı faz fermantasyon substratı olarak pirinç, kırık pirinç, dövme, buğday ve bulgur kullanılmıştır. Beş tekerrürlü olarak fungus ile inoküle edilmiş 100 g tahıl içeren torbalar 25±2°C de 14 gün inkübasyona tabi tutulduktan sonra kurutulmuş ve elenerek sporlar elde edilmiştir. En fazla ürün 4.1g/torba ile pirinç kullanılarak elde edilmiştir. Birim üründeki en fazla spor da Pirinç ve kırık pirinç kullanılarak elde edilmiştir (sırası ile 3.95x109 - 3.32x109g/ g pirinç). Kullanılan substratın sporların çimlenme oranları arasında istatistiki olarak fark oluşturmadığı tespit edilmiştir. Elde edilen sporlar 15, 30 ve 60 dakika sürelerle 35, 40 ve 45°C sıcaklığa maruz bırakılarak belirlenen termotoleransları arasında istatistiksel olarak farklılık tespit edilmiştir. Tüm sürelerde 35°C' ye toleransın tüm ürünlerde yüksek olduğu (%74-97) ancak 45°C' ye oldukça hassas oldukları belirlenmiştir. En yüksek termotolerans buğday ve bulgur kullanılarak elde edilen sporlarda kaydedilmiştir. Hidrofobisite bakımından en iyi sporlar (%88.73) buğday kullanılarak elde edilmiştir. Diğer substratlardan elde edilen sporların hidrofobisiteleri arasında istatistiksel olarak bir fark tespit edilmemiştir. Ürünlerin R. dominica erginlerine virülensi dört tekerrürlü olarak 25±2°C ve %65±5 nispi nemde test edilmiştir. 2x107spor/g substrat konsantrasyon ile 14 gün inkübasyon sonucunda ölüm oranları %39.3 - %79.4 arasında gerçekleşmiştir. En yüksek virülens pirinç kullanılarak üretilen sporlar ile elde edilmiştir. Test edilen birçok kriterde pirinç kullanılarak üretilmiş olan sporların öne çıkması nedeniyle, kullanılan yerel B. bassiana izolatının kitlesel üretimi için pirincin tercih edilmesinin uygun olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the mass production of the conidia of a local Beauveria bassiana isolate by using various substrates, products were evaluated based on product amount, spore count in product, spores' thermotolerans, germination rate, hydrophobicity and virulence to Rhyzopertha dominica adults. As substrates for solid state fermentation, whole rice, broken rice, dehusked wheat, wheat and burghul were used. Bags including fungus inoculated 100 g of substrate were incubated at 25±2°C for 14 days with five replications. The spores were seperated by sieving after the content was dried. The highest amount of product (4.1g/bag) was obtained by using rice. The highest number of spores per unit product was gathered from whole and broken rice (3.95x109 - 3.32x109g/ g rice, respectively). Substrate type did not differ the germination of spores statistically. There were statistically important differences on the thermotholerance of the spores subjected to 35, 40 and 45°C for 15, 30 and 60 minutes. Tolerance of the spores was high to 35°C for all the exposure durations (%74-97), but the spores were rather sensitive to 45°C. High theromotolerance was recorded from the spores produced by using wheat and bulgur. The best spores for hydrophobicity (%88.73) were obtained when wheat was used as substrate. There were not statistical differences amongst the spores produced on the other substrates. The virulence test of the products on R. dominica adults was conducted at 25±2°C and 65±5% relative humidity with four replications. Mortality rates varied between 39.3% and 79.4% after 14 days of incubation using the concentration of 2x107spors/g substrate. The most virulent spores were those obtained by using rice. Because the spores produced on rice showed better performance on more criteria checked, for the mass production of the local B. bassiana isolate, rice was concluded to be the most appropriate substrate amongst the tested ones.