Genelleştirilmiş Riemann-Liouville kesirli integralleri için grüss tipli integral eşitsizlikleri
Grüss type integral inequalities for generalized Riemann-Liouville fractional integrals
- Tez No: 436293
- Danışmanlar: PROF. HÜSEYİN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kesirli analiz tamsayılı mertebeden analizin bir genellemesidir. Kesirli analizin tarihi çok eskilere dayanmasına rağmen, fiziksel yapısındaki karmaşıklıktan dolayı bilim ve mühendislikte hak ettiği yeri bulamamıştır. Fakat günümüzde, yapılan çalışmalar sayesinde birçok alanda uygulama sahası bulmakta ve her geçen gün bu konunun önemi artmaktadır. Çalışmamız beş bölümden oluşmakta olup, birinci bölümde; kesirli analize farklı yaklaşımlar konusu ele alınmıştır. İkinci bölümde; çalışmamızda kullanacağımız temel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise çalışmamızın temellerini oluşturan kesirli türev ve integraller üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde Grüss eşitsizliği ve ispatı verilip bazı ağırlık fonksiyonlarına göre Grüss tipli integral eşitsizlikleri verilmiştir. Son olarak, beşinci bölümde genelleştirilmiş k-Riemann-Liouville kesirli integralleri için Grüss tipli integral eşitsizlikleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fractional analysis is a generalized form of integer-order analysis. Although fractional analysis dates back ancient times, it could not find its deserved place because of its physical structure's complexity. However, thanks to the research papers that have been studied nowadays, fractional analysis has now many application fields, and it has become a significiant topic in mathematical analysis day by day. This study consists of five sections, and in the first part; various aproachest to fractional analysis were addressed. In the second part; basic definitions and theorems which we need later were given. In the third part; fractional derivatives and integrals which are the basis of this study were discussed. In the fourth part Grüss inequalities with their proofs were given, and some Grüss type inequalities for some weighted functions were presented. Finally, in the last part, Grüss type integral inequalities were proven for generalized k-Riemann-Liouville fractional integrals.