Beauveria bassiana strain AgG20.01ES'nin uzatılmış raf ömrü için bir optimize edilmiş standart sıvı taşıyıcı formülasyon
An optimized standard liquid carrier formulation for extended shelf-life of Beauveria bassiana strain AgG20.01ES
  1. Tez No: 916802
  2. Yazar: MELİS GADİŞ BÜYÜKKESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERHAN GÖRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Kimyasal pestisitler, tarımda hastalık ve zararlılarla mücadelede yaygın olarak kullanılsa da çevresel ve sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu nedenle, bilim insanları biyolojik mücadele yöntemlerine yönelmektedir. Biyolojik mücadele, zararlı popülasyonları azaltmak için mikroorganizmaların kullanılmasıdır ve entomopatojenik funguslar bu alanda önemli bir rol oynamaktadır. Bu funguslar, böcekleri doğrudan kitin yolu ile istila ederler. Beauveria bassiana, en çok araştırılan ve ticari mikoinsektisitlerin büyük bir kısmını oluşturan entomopatojenik fungustur. Bu fungus, geniş bir konakçı yelpazesine sahiptir ve toprakta doğal olarak bulunur. Çeşitli böcek türlerine karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır. Biyolojik mücadelede formülasyon teknolojisi, ürünlerin etkinliğini ve raf ömrünü artırmak için önemlidir. Formülasyonlar, fungal propagüllerinin çevresel streslere karşı korunmasını sağlamalıdır. Araştırmalar, farklı formülasyon stratejileri ile Beauveria'nın etkinliğini artırmayı hedeflemektedir. Bu çalışmada, ülkemiz koşullarında ilk kez bir entomopatojen fungusun katı substrat ile farklı bileşik kompotentleri birleştirilerek suda çözünebilir konsantre (SL) formülasyonlar geliştirilmiştir. Geliştirilen formülasyonlar bir yıl sonunda oda sıcaklığında en yüksek 1×107 konidi/mL, 4°C'de ise 4×109 konidi/mL canlılığın olduğu tespit edilmiştir. Hızlandırılmış raf ömrü için 42°C'de bekletilen paralelde ise en yüksek canlılık değerinin dokuzuncu günde 6×107 konidi/mL olduğu sonucuna varılmıştır. Bu çalışmada, test edilen B. bassiana izolatının canlılık değerlerine bakılarak, SL formülasyonlar için batık sıvı kültürde, katı substrat tercih edilebileceği daha sonraki çalışmalar için yol gösterici olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although chemical pesticides are widely used in agricultural pests and diseases control, they can cause environmental and health problems. For this reason, scientists are turning to biological control methods. Biological control is the use of microorganisms to reduce pest populations, and entomopathogenic fungi play an important role in this area. These fungi invade insects directly through chitin. Beauveria bassiana is the most researched entomopathogenic fungus and accounts for the majoritv of commercial mvcoinsecticides. This fungus has a wide host range and naturally found in soil. It has been proven effective against a variety of insect species. Formulation technology is important in microbial control to increase the efficacy and shelf life of products. Formulations should ensure that fungal propagules are protected against environmental stresses. Research aims to increase the efficacy of Beauveria with different formulation strategies. In this study, for the first time in our country, water-soluble concentrated (SL) formulations were developed by combining solid substrate with different compound components of an entomopathogenic fungus. The highest viability of the developed formulations at room temperature was determined to be 1×107 conidia/mL, 4°C and 4×109 conidia/mL at the end of one year. In the paralel kept at 42°C for accelerated shelf life, it was concluded that the highest viability value was 6×107 conidia/mL on the ninth day. In this study, when the viability values of the tested B. bassiana isolate were evaluated, it was concluded that solid substrate could be preferred in submerged liquid culture for SL formulations and that it would be a guide for further studies.