Investigation of SNP (rs10889677) located at the miRNA binding site of the IL23r gene in patients with polycystic ovary syndrome
Polikistik yumurtalık sendromlu hastalarda IL23r geninin miRNA bağlanma yeri SNP'sinin (rs10889677) araştırılması
  1. Tez No: 436302
  2. Yazar: HAMA HUSSEIN HAMA HAMA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABAHATTİN CÖMERTPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
IL-23reseptörü (IL-23R), T hücrelerinin T-yardımcı 17 fenotip hücrelere dönüşmesi için kılavuzluk rölü üstlenmektedir. IL-23R tek nükleotid polimorfizmi (SNP), Crohn hastalığı ve romatizmal artrit dahil olmak üzere birçok otoimün hastalıkları ile ilişkili bulunmuştur.miRNA'lar birçok fizyolojik ve patolojik süreçte mRNA'nın 3' translasyona uğramayan bölgesine (UTR) bağlanarak gen ekspresyonu seviyesini düzenlemekte rol oynar. Mevcut çalışmada, IL23R (rs10889677) geninin 3'UTR bölgesindeki miRNA bağlanma bölgesinde gözlenen tek nükleotid polimorfizmi (SNP) ile bir otoimmün hastalığı olan Polikistik Yumurtalık Sendromu (PCOS) arasında bir ilişki olup olmadığını araştırılmıştır. Bunun için 42 PCOS hastası ve 37 PCOS hastası olmayan (kontrol) sağlıklı kadın birey kullanıldı. Hastaların ortalama yaş oranı 24.22 ± 5.22 ve kontrollerin ortalama yaş oranı ise 24.73 ± 6.16 idi. Androjen hormonlar da dahil olmak üzere bir grup hormonun (Age, Body mass index, Luteinizing hormone, Estradiol,Testosterone,Dehydroepiandrosterone, Thyroid-Stimulating Hormone, Follicle-stimulating hormone) kan seviyeleri ölçüldü. Aynı bireylerin tüm kanlarından DNA izolasyonu yapıldı ve bu genomik DNAlar kullanılarak rs10889677 polimorfizmi üzerinden genotipleme gerçekleştirildi. Sonuç olarak,, AA, CA ve CC, genotipleri için görece olasılıklar oranı (OR) sırasıyla 1.06, 0.72, and 1.65olarak bulunmuştur. Her ne kadar genotipler ve gruplar arasında yapılan ki-kare testi istatiksel olarak anlamlı bir ilişki vermediyse de (p=0.07), OR değerleri CC genotipinin PCOS hastalığı için bir meyil oluşturabildiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
IL-23andits receptor (IL-23R) guide T cells toward the T-helper 17 phenotype. IL-23R single nucleotide polymorphisms (SNPs) have been associated with several autoimmune diseases, including Crohn's disease and rheumatoid arthritis.miRNAs play a role in a variety of physiological and pathological processes to regulate the levels of gene expression through their binding to 3' Untranslated Region (UTR) of mRNAs. In the present study, it has been investigated whether there is a relationship between the SNP (rs10889677) observed in the gene of miRNA binding site of IL23R mRNA and Polycystic Ovary Syndrome (PCOS), which is an autoimmune disease. Study included 42 PCOS patients and 37 female individuals with no diagnosis of PCOS. Mean age of patients was 24.73±6.16 and it was 24.22±5.22 for control. Different hormones including certain androgen hormones (Age, Body mass index, Luteinizing hormone, Estradiol,Testosterone,Dehydroepiandrosterone, Thyroid-Stimulating Hormone, Follicle-stimulating hormone) were evaluated. DNAs were isolated from the whole bloods of the same individuals, and by using these genomic DNAs, genotyping was performed through the rs10889677 polymorphism. As a result, odds ratios (OR) for AA, CA and CC genotypes, were found to be 1.06, 0.72, and 1.65, respectively. Although no statistically significant association has been determined for the study groups and the genotypes through chi-square test (p=0.07), OR values suggested a tendency for CC to cause a slight susceptibility for the disease.