NR/SBR kauçuk esaslı araç lastiği karışımlarına proses yağlarının etkisi
The effect of process oils on NR/SBR based rubber vehicle tire mixtures
  1. Tez No: 436322
  2. Yazar: GASİM ALTUNDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜ GERENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozit Malzeme Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kauçuk dünya üzerinde geniş kullanım alanına sahip önemli bir materyaldir. Araç lastiği üretiminde henüz kauçuk malzemenin yerini tutacak alternatif bir ürün bulunamamıştır. Bu ürünlerin üretimi esnasında kütlece %8 oranında proses yağları dediğimiz Parafinik, Naftanik ve Aromatik yağlar kullanılmaktadır. Bu yağların içeriğinde bulunan poliaromatik hidrokarbon (PAH)'ın kanserojen ve çevreye zararlı etkisinin olduğu tespit edildikten sonra Avrupa Birliği'nin getirdiği sınırlamalar ve yasaklar kauçuk sektörünü çevre dostu ve düşük PAH içerikli yağ arayışına sürüklemiştir. Bu çalışmada; yeni geliştirilen, çevre ve insan sağlığı ile ilgili şartnamelere uygun olan TDAE (İşlenmiş Damıtık Aromatik Ekstrakt), naftanik ve parafinik yağların NR/SBR esaslı araç lastiği yapımında kullanıldığında fizikomekaniksel ve reolojik özelliklerindeki değişim aromatik yağ baz alınarak incelenmiştir. Bu yağları kullanarak elde edilen mamullerin termal davranışları da termogravimetrik analiz (TGA) ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rubber is an important material that has a wide area of usage all over the world. An alternative product, which will substitute rubber material in the production of tire, has not been discovered, yet. Paraffinic, Naphthenic, and Aromatic oils, called as process oils, are used in the rate of 8% by mass during production of these products. After it has been determined that poly-aromatic hydrocarbons (PAH) in these oils have carcinogenic and environmentally hazardous effects, restrictions and prohibitions imposed by European Union have led to rubber sector searching environmentally-friendly oil with low PAH content. The purpose of this study is to investigate the change in physico-mechanical and rheological properties of TDAE (Treated Distillate Aromatic Extract),Paraffinic and Nahtenics oils, which have been recently developed and are in accordance with specifications regarding environment and human health, in terms of Aromatic oils when they are used in the production of NR/SBR-based tire. Thermal behaviors of products obtained by using these oils was examined with Thermogravimetric analysis (TGA).