Development of multi-axis laser micromachining system suitable for machining non-linear contoured surfaces
Doğrusal olmayan yüzeylerde üretim yapabilecek lazer mikro işleme sistemi geliıştirilmesi
  1. Tez No: 436324
  2. Yazar: SERHAT KERİMOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH ÇAKMAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Son yıllarda, üretim sistemleri üzerine yapılan çalışmalar lazer mikro işleme teknolojisi ile pozisyonlama sistemlerinin işbirliğinin önemini ortaya koymuştur. Üretim sisteminin performansı hem lazer hemde pozisyonlama sistemlerinin performanslarını göz önüne alarak geliştirilebilir. Bu çalışmada, doğrusal olmayan yüzeylerde mikro işleme yapabilecek bir lazer mikro üretim sistemi tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Geliştirilen lazer mikro işleme sistemi bir adet nanosecond Q-switched pulsed fiber laser, 6 serbestlik dereceli hexapod manipülatör, titreşimleri emmek için kullanılan granitten üretilmiş bir masa ve güvenlik ve sağlık önlemleride düşünülerek üretim sistemini çevresel etkenlerden koruyacak bir dış kabinden oluşmaktadır. Mikro üretim sistemlerinin performans özellikleri, her bir bile¸seninin kendine özgü hassasiyeti ve diğer özellikleri ile belirlenir. Bundan dolayı, geliştirilen lazer mikro işleme sisteminin performansını geliştirme çalışmaları lazer sistemi, izolasyon sistemi ve pozisyonlama sistemi üzerinden tamamlanmıştır. Pozisyon kontrol ¸calışmaları yapabilmek için, kullanılan pozisyonlama sisteminin bir dinamik modeli çıkarılmıştır. Elde edilen dinamik modeli kullanarak kontrol parametreleri bulunmuş, ayrıntılı olarak ele alınmış ve sistemin performansı artırılmıştır. Pozisyonlama sisteminin dinamik modeli çıkarılırken MATLAB / SimMechanics simülasyon programı kullanılmıştır. Modellenen kinematik özellikler ve dinamik model kullanılarak yapılan testler ve simülasyonlar doğrulturunda, doğrusal olmayan yüzeylerde önemli performans geliştirmeleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, studies on manufacturing systems have proved the importance of cooperation of positioning systems with laser cutting technology. The performance of the manufacturing system can be improved by utilizing both laser and positioning systems together. In this study, design and development of a micromachining system which can perform on non-linear contoured surfaces is presented. Laser micromachining system is designed and assembled including a nanosecond Q-switched pulsed fiber laser, a 6-DOF hexapod manipulator, a granite table in order to absorb vibrations and an external cabin system to isolate the whole system for safety and health issues. Performance characteristics of micromachining devices mainly determined by precision and characteristics of each individual components of the system. Therefore, the studies to improve the performance of the laser micromachining system are related with laser, isolation and positioning systems. A dynamic model of the positioning system is derived to obtain the control parameters for the actual positioning system. By using these parameters, the performance of the laser micromachining system on nonlinear contoured surface is improved and discussed in detail. The simulation environment MATLAB/SimMechanics is used to model the dynamics of the positioning system. With the kinematic and dynamic model of the manipulation system simulations, significant performance enhancements are obtained on non-linear contoured surfaces.