Synthesis of bodipy conjugates towards multimodal therapeutic applications
Multimodlu tedavi uygulamalarına yönelik bodıpy türevlerinin sentezi
  1. Tez No: 436341
  2. Yazar: DARİKA OKEEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Fotodinamik terapi (PDT), yıkıcı yan etkileri olmayan ve değişik kanser türlerinin tedavisi için gelecek vaat eden bir yöntemdir. Tümör dokularındaki oksijen miktarı, bu yöntemin başarısını direkt olarak etkilemektedir. Fotosensitizörün aktivasyonu ile birlikte reaktif oksijen üretilir ve bunun sonucunda tümörlü dokularının yok edilmesi hedeflenir. Reaktif oksijenin hücreler üzerindeki etkisi, sitotoksik kanser ilacı ile birleştirilerek eş zamanlı muamele ile arttırılabilir. Bu projede, çeşitli pozisyonlardan fonksiyonlandırılmış bir BODIPY sensitizörü ve Kamptotesin ilacı (Z)-1,2- bis(alkil-tio)etan bağlayıcı ile bir araya getirilmiştir. Bir ışık kaynağı ile uyarıldığında, bu BODIPY sensitizörünün temel seviyedeki oksijeni uyarılmış oksijen ( singlet ) haline çevirip bağlayıcı ile reaksiyona girerek hücre içinde Kamptotesin'in salınımının sağlanması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Photodynamic therapy (PDT) is a promising and developing strategy to treat various types of cancers. Either on its own, or combined with surgical interference, it provides easy treatment without destructive side effects of chemotherapy. Its success is straightly dependent on the presence of singlet oxygen (SO) in the tumor tissues. Upon the activation of the photosensitizer, SO gets produced, harming the surrounding tissues. The destructive effect can be increased by a simultaneous treatment with a cytotoxic cancer drug. In this project, we have combined a BODIPY photosensitizer and a Camptothecin (CPT) drug moiety with a (Z)-1,2-bis(alkyl-thio)ethane linker to produce a macromolecule with higher destructive power for tumors. Upon irradiation with a light source, it is expected of the BODIPY sensitizer to convert triplet ground state oxygen to singlet excited state, which then would react with the linker to release CPT.