Cancer-testis gene expression as a biomarker of the genetic variation in the one carbon metabolic pathway
Bir karbon metabolik yolundaki genetik farklılıkların belirleyicisi olarak kanser-testis gen ifadesi
- Tez No: 177189
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ OSMAY GÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnsanlarda bütün biyolojik tepkimelerde kullanılan tek metil grubu vericisi S-adenozilmetiyonin (SAM)'dir. SAM üretimi için gereken folik asit tüketimi, deoksitimidin monofosfat (dTMP) sentezi için gereklidir ve her iki olay da bir karbon metabolik yolundaki enzimler sayesinde gerçekleşir. Bu enzimlerde sıkça görülen aleller kanser dâhil birçok hastalık ile ilişkilendirilmiştir. Ancak, bu enzimlerde görülen polimorfizmlerin SAM üretimine olan kümülatif etkisi şu ana kadar çalışılmamıştır. Bir karbon metabolik yolundaki enzim alellerinin kümülatif etkisine duyarlı ve buna cevap verebilecek biyolojik bir belirleyicinin teşhisi, bu alanda ilerleme kaydedilmesi için önemlidir. Hipotezimize göre transkripsiyonları DNA demtilasyonu ile ilişkili olan Kanser-Testis (KT) genleri, böyle bir biyolojik belirteç olabilir. Bu çalışmada, küçük hücre dışı akciğer kanserinde (KHDAK) KT gen ifadesi ile bir karbon metabolik yolundaki, metilentetrahidrofolat redüktaz (MTHFR), metiyonin sentaz (MS), indirgenmiş folat taşıyıcısı (RFC) ve metiyonin sentaz redüktaz (MTRR) enzim alelleri ilişkiyi araştırdık. Sonuçlarımız, enzim alelleri arasında linkage disequilibrium olduğunu göstermiş, ayrıca belli bir haplotip ile CT gen ifadesi arasındaki ilişkiyi açığa çıkarmış ve izlenecek adımlarda önemli noktaları aydınlatmıştır.
Özet (Çeviri)
S-adenosyl methionine (SAM) is the sole methyl donor for all biological reactions in humans. Folate consumption, required for SAM generation, is also essential for dTMP synthesis and both events occur via enzymes of the one-carbon pathway. Frequently occurring alleles of these enzymes have occasionally been associated with several diseases including cancer. However, the cumulative effects of the polymorphic variants of these enzymes on S-adenosylmethionine production have not been studied. Tbelirleyicisi he identification of a biomarker that can reflect the collective effect of these allelic variants is critical in moving the field forwards. We hypothesized that Cancer-Testis (CT) genes, whose expression strongly correlates with DNA hypomethylation, could be such a biomarker. In this study, we have pursued an extensive correlation of CT expression and allelic variants of the several one-carbon pathway enzyme genes , including methyltetrahydrofolatereductase (MTHFR), methionine synthase (MS), reduced folate carrier (RFC) and methionine synthase reductase (MTRR) in non-small cell lung cancer. Our results revealed linkage disequilibrium among alleles as well as correlations between given genootypes and CT gene expression, and illuminate the critical next steps that need to be pursued.