Effects of aging and short-term dietary restriction on neurogenesis and cellular senescence in the Zebrafish (danio rerio) brain
Yaşlanma ve kısa dönem kalori kısıtlamasının zebra balığı (danio rerio) beyninde nörogenez ve hücresel yaşlanma üzerindeki etkileri
- Tez No: 436359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MICHELLE MARIE ADAMS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Nörogenez dediğimiz yeni sinir hücresi oluşumunun, zamanla azalarak dahi olsa, yaşlı hayvanlarda da devam ettiği önceki kemirgen ve balık çalışmaları ile gösterilmiştir. Süreç, ağırlıklı olarak beynin hipokampüs kısmında gerçekleşmekte, bu bölge ise zebra balığı beyninde telensefalon alanına denk düşmektedir. Bir dış faktör olan kalori kısıtlamasının yaşam süresini uzattığı yapılan çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Biz de hipotezimizi kalori kısıtlamasının, yaşa bağlı bazı belirtileri bastırabileceği üzerine kurduk. Deneylerimizde genç ve yaşlı, dişi ve erkek toplam 124 balıkta 10 hafta süreli bir diyet programının etkilerini gözlemledik. Sonuçlarımız, diyet uygulanan genç ve yaşlı hayvanlarda kısıtlama uygulanmayan hayvanlara kıyasla, vücut uzunluklarına etki etmeksizin önemli ölçüde ağırlık kaybı olduğunu göstermiştir. Etkin bölünen hücreleri işaretleyebilmek için bir timidin türevi olan BrdU nükleositi, ötenazi öncesi balıklara karın içi enjeksiyonu ile verilmiştir. Elde edilen beyinlerden vibratom ile kesitler alınıp; BrdU, NeuN, HuC antibadileri ile immün boyama yapılarak konfokal mikroskopta üç boyutlu görüntülemeleri yapılmıştır. Tüm kesitler için BrdU pozitif hücreler sayılmış, zebra balığı telensefalon bölgesinde nörogenezin çoğunlukta ve azınlıkta olduğu bölgeler saptanmıştır. Sonuçlar, yaşlılara nazaran genç balıklarda çok daha fazla BrdU pozitif hücre bulunmasını doğrulamış; telomer kısalmasının ve yaşlanmayla ilgili beta-galaktosidaz aktivitesi artışının yaşlanma ile ilgilerini pekiştirmiştir. Diyetin; hücre çoğalması, hücresel yaşlanma veya glia farklılaşması üzerinde önemli bir etkisi bulunmamıştır. Fakat, genç balıkların beyin telomer uzunlukları üzerinde diyete bağlı bir kısalma gösterilmiştir. Verilerimiz, kalori kısıtlamasının, potansiyel etkilerininin telomer işleyişi ile ilgili olabileceğine işaret etmektedir. Bu nedenle deneylerin devamında, yaşlı balıklarda mikrodizin analizi ile gruplar arasında diyete bağlı bir gen anlatım düzeyi farklılığı olup olmadığı incelenmiş, fakat önemli bir ilginin varlığı bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
We know from previous studies that adult neuron generation still continues in old animals. This process occurs mainly in hippocampal region, which is analogous to a region in telencephalon of the zebrafish brain. As dietary restriction (DR) was known to extend life span, we hypothesized that DR should also alleviate several age associated alterations. We tested a 10-week dietary regimen in young and old, male and female 124 fish. Results showed that a significant loss of body weight in both young and old DR groups was observed without an effect on body lengths. To label actively dividing cells we used BrdU, which is a thymidine analog. We obtained cross-sectional slices with vibratome, performed immunostaining with antibodies against BrdU, NeuN, HuC; and visualized the brain sections with confocal microscopy. We counted the BrdU positive cells in all brain slices and documented the specific regions where the adult neurogenesis dominates the most and least. We confirmed that there are more BrdU positive cells in young animals than olds, and that age is correlated with an increased senescence associated beta-galactosidase activity, along with shortened telomere lengths. Diet was not found to be creating a significant change in cell proliferation rates, cellular senescence, or cellular differentiation, but a shortening effect on telomere lengths. Suggesting that the potential effects of DR could be related to telomere regulation, to detect differentially expressed genes related to this mechanism, we performed microarray analysis. Initial data indicated no significant effect of diet on gene expression differences among aged fish.