Fuzzy sayı uzayında dizi ve integraller için toplanabilme metotlari
Summability methods for sequences and integrals on Fuzzy number space
- Tez No: 436393
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN ÇOŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fonksiyonlar Teorisi ve Analiz Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm olan giriş bölümünde tezin konusunu oluşturan toplanabilme metodu ve fuzzy küme kavramları hakkında bilgi verilerek tezin önemi ve amacı belirtilmiştir. İkinci bölümde, tezde kullanılan temel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, fuzzy sayı dizilerinin Abel toplanabilmesi kavramı tanımlanmış ve Abel toplanabilme ile ilgili Tauber tipi sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca fuzzy sayı dizileri için logaritmik toplanabilme tanımlanmış ve logaritmik toplanabilme için Landau tek taraflı ve yavaş azalan tip Tauber şartlar verilmiştir. Dördüncü bölümde, fuzzy sayı değerli fonksiyonların integrallerinin Cesàro toplanabilmesi ve logaritmik toplanabilmesi kavramları tanıtılmış ve bu metotlar için Landau tek taraflı ve yavaş azalan tip Tauber şartlar elde edilmiştir. Bu tezin orjinal bölümleri üçüncü ve dördüncü bölümlerdir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In first chapter, the concepts of summability method and fuzzy set are introduced. Also, the purpose and significance of thesis are asserted. In second chapter, basic definitions and theorems used in thesis are given. In third chapter, Abel summability of sequences of fuzzy numbers is defined and Tauberian results for Abel summability method are given. Also, logarithmic summability of sequences of fuzzy numbers is defined and Landau one-sided, slowly decreasing type Tauberian conditions are given. In fourth chapter, Cesàro summability method and logarithmic summability method for integrals of fuzzy-number-valued functions are introduced. Also, Landau one-sided and slowly decreasing type Tauberian conditions for these summability methods are obtained. Original parts of this thesis are third and fourth chapters.