Elektromanyetik dalgaların plazma ortamında zamanla evrimi için analitik çözüm
Analytical solution for evolution of the electromagnetic fields in plasma media
  1. Tez No: 436512
  2. Yazar: ÜNAL BİÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Son zamanlardaki birçok araştırma, yaygın olarak kullanılan elektromanyetik çözüm metodlarıyla çözülmesi güç olan ortamlarda (durağan olmayan, dispersif, homojen olmayan, lineer olmayan, plazma vb.) elektromanyetik alanlara ilişkin çözümler bulunması üzerine yoğunlaşmıştır. Elektromanyetik Teoriye Evrimsel Yaklaşım (ETEY), bahse konu problemlere alternatif bir yaklaşım olarak, problemin uzaysal ve zamana bağlı kısımlarını ayırarak zaman domeninde analitik bir çözüm sunmaktadır. Bu tezde, ilk olarak, Elektromanyetik Teoriye Evrimsel Yaklaşım metodunun kısa bir özeti sunulmuştur. Daha sonra, bir kavite içerisinde zamana bağlı bir işaret (örneğin bir sinusoidal) tarafından uyarılan elektromanyetik salınımlar ETEY çerçevesinde zaman domeninde incelenmiştir. Son olarak, plazma ile doldurulmuş ve mükemmel iletken yüzeylerle kaplanmış dikdörtgen bir kavitede, sinüsoidal işaret veya darbe işareti ile uyarılan alanların analizi için zaman domeninde yeni bir yaklaşım sunulmuştur. Plazma ortamı için Ohm kanununun dinamik versiyonu, plazma akımı vektörü ile elektrik alan vektörü arasındaki bünye denklemi olarak Maxwell denklemler sistemine ilave edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, many investigations has been devoted to the questions concerned with different types of media (nonstationary, dispersive, inhomogenous, nonlinear, plasmaetc.) that cannot be easily solved within the frame of commonly used methods. Evolutionary Approach to Electromagnetics (EAE) is an alternative method that allows us to consider such problems in the way of separating the spatial and the temporary parts of the electromagnetic field quantities. In this thesis, firstly, an outline of the evolutionary approach to electromagnetics is presented in a compact form. Then, electromagnetic oscillations in a cavity excited by a casual time-dependent signal (e.g. a sinusoid) are studied in the time domain within the frame of the EAE. Finally, an novel time-domain approach for the analysis of waveforms which can be excited by a sinusoidal signal or pulse signal in a rectangular cavity filled with a plasma and bounded by perfect electric conductor surfaces is presented. As the constitutive relation between the electric field and the plasma current, dynamic version of the Ohm's law for plasma was involved in Maxwell's equations.