A multi-objective optimization model for locating search and rescue boats
Arama kurtarma botlarının yerleşimi için çok amaçlı bir eniyileme modeli
- Tez No: 436511
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜMTAZ KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Harekat Analizi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Deniz Arama Kurtarma (SAR) faaliyetleri, denizde oluşan tehlike ve kaza durumunda can kaybı, yaralanma ve maddi hasarı en aza indirmeyi hedefleyen önemli bir süreçtir. Kazalara ne kadar hızlı müdahale edilirse can kayıpları, yaralanmalar ve maddi hasar da o denli azaltılabilir. Dolayısıyla SAR kaynaklarının en iyi şekilde konuşlandırılması, hızlı müdahale için mükemmel bir planlama ile ortaya konan stratejik bir yöntemdir. Bu tez çalışmasındaki temel hedefimiz, eniyileme ve benzetim temelli bir yöntem kullanarak SAR kaynaklarının en etkin şekilde nasıl konuşlandırılması gerektiğini ortaya koymaktır. Kullandığımız yöntem iki aşamalıdır: ilk aşamada, çok amaçlı bir model olan Kaza Bazlı Bot Konuşlandırma Modeli kullanılarak SAR kaynaklarının en iyi yerleşim planı oluşturulmuştur. İkinci aşamada ise, analitik çözümün vermiş olduğu yerleşim planının stokastik talep karşısındaki performansını test etmek için kesikli olay benzetim modeli kullanılmıştır. Geliştirilen yöntem, çevre denizlerimizde en yüksek trafik yoğunluğuna ve kaza riskine sahip Ege Denizi üzerinde uyguladık. Bu uygulamadaki amaç, kazalara müdahalede toplam gecikme süresini ve planlı bütçe aşımını, botlar arasındaki iş yükünün dengeli dağılımı ile en aza indirmektir.
Özet (Çeviri)
Maritime Search and Rescue (SAR) operation is a critical process which aims to minimize the loss of life, injury and material damage by rendering aid to persons in distress or imminent danger at sea. Fatalities, injuries and damage can be reduced if incidents are responded as quickly as possible. Thus, optimal allocation of SAR resources is a strategic process which is to be carried out with an excellent planning to react rapidly. In this thesis, our main goal is to determine optimal allocation of SAR resources with an optimization and simulation based methodology. Our methodology works in two stages; we first determine an optimal allocation scheme of SAR resources with a multi-objective model, the Incident-Based Boat Allocation Model (IB-BAM). Next, we use discrete event simulation to test the performance of our analytical solution under stochastic demand. With the heaviest traffic and maritime risk, we applied our methodology to allocate SAR resources optimally in the Aegean Sea, as a case study in terms of minimizing total weighted delay, exceedance on budget and total deviation of supply from capacity.