Analysis of the air flow in a refrigerated truck
Frigorofik kamyonlarda hava akış analizi
  1. Tez No: 372784
  2. Yazar: ERSİN ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KAYANSAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, üfleme menfezinin tavana yakın olduğu hacim için akış ve ısıl karakteristiklerinin parametrik olarak incelenmesi üzerinde durulmuştur. Analizlerde konteyner kesit alanı sabit tutulmuştur. Ancak, konteyner uzunluğu 6,13 m, 8,33 m ve 13,3 m değerlerine sahiptir ve konteyner görünüm oranı buna göre değişmektedir. Buna karşın, enjeksiyon yarık genişliğinin akış dağılımına etkisi iki farklı yarık genişliği alınarak tüm görünüm oranları için incelenmiştir. Yarık çıkışındaki hava hızı Reynolds sayısı 20 ile 200,000 aralığında olacak şekilde değiştirilmiştir. Numerik analizler kontrol hacim yaklaşımına sahip olan ANSYS-FLUENT yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. 3 boyutlu hacim içerisindeki akışın modellenmesinde Reynolds Stress Model kullanılmıştır. Isı transferi analizlerinde üst, yan ve arka yüzeylerdeki ısı transferinin hesaplanmasında güneş ışınımı, taşınım ve yüzey emisyonunun kombine etkisi göz önünde tutulmuştur. Bunu yapmak için de, kamyon yüzeyleri etrafındaki 3 boyutlu akış ve ısı transferi problemi çözülmüştür. Tüm akış ve sıcaklık parametreleri için yakınsama kriteri 1E-05 olarak alınmıştır. Reynolds'un 200'den büyük olduğu akışlar için, konteyner görünüm oranı 0,2'den küçük olduğunda, akış konteynerin üst yüzeyinden ayrılmaktadır. Diğer durumlarda, koni benzeri dikey bir girdap oluşmakta ve konteyner içerisinde düzensiz bir akış dağılımına neden olmaktadır. Sıcaklık dağılımındaki homojenlik genel olarak yüksek Reynolds sayılarında sağlanmıştır. Buna rağmen, konteyner görünüm oranı 0,2'den düşük olduğunda, konteyner arka yüzeyine yakın bölgelerde, sıcaklık dağılımında düzensizlik saptanmıştır ve arka yüzey yakınında sıcak bölgeler oluşmuştur. Bu bölgenin boyutu evaporatör çıkışının tam-genişlik yarık tipinde olduğunda büyüdüğü gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study mainly focuses on parametric investigation of ceiling-slot ventilated enclosures for determining the flow and thermal characteristics. In the analyses, the container cross-sectional area is kept constant. However, the container length assumes values of 6.13 m, 8.33 m, and 13.3 meters, and the aspect ratio of the container varies accordingly. Besides, the effect of injection slot width on the flow distribution is also studied by taking two different slot widths at all aspect ratios. The air velocity at the slot exit is varied in such a way that the Reynolds number of injection is in the range of 20 and 200.000. The numerical analyses are carried out by using ANSYS-FLUENT software which is based on control volume approach. Reynolds Stress Model is applied for modeling the 3D turbulent flow inside the enclosure. In heat transfer analysis, the combine effect of solar radiation, convection and surface emission is simultaneously considered for evaluating the heat transfer at the top, lateral and rear surfaces of the container. In doing so, 3D flow of air around the truck surface, and the related heat transfer problem is solved. Convergence criteria for all flow and temperature parameters are taken to be 1E-05. For flows with Reynolds greater than 200, if the container aspect ratio is lower than 0.2, the flow separates from the upper surface of the container. Otherwise a cone-like vertical vortex occurs and causes uneven flow distribution in the container. Generally, uniformity in temperature is provided at high Reynolds. However, for aspect ratio greater than 0.2, temperature disturbance takes place especially at the rare surface and a region with hot spots exists close to the rare surface. The extent of such a region even becomes larger for the case of full-size slot injection at the evaporator exit.