En az beş yıllık takibi olan diz protezlerinin instabilite açısından değerlendirilmesi, orta ve uzun dönem sonuçlarımız
- Tez No: 830696
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Modern TDP cerrahisinde arka çapraz bağ (AÇB) üzerinden bağ koruyan (CR) ve bağ kesen (PS) olmak üzere iki ana protez tasarımı bulunmaktadır. TDP cerrahisinde her iki tasarımın da iyi sonuçları olmasına rağmen, erken ve orta dönemde birbirine üstünlüğü ispat edilememiştir. Total diz protezi (TDP) sonrası yüksek memnuniyet oranı ve fonksiyonel sonuçlar görülmekte olup uzun dönem takiplerde instabilite önemli bir revizyon nedenidir. Ulusal artroplasti kayıt sistemlerinden elde edilen verilere göre instabilitelerin revizyon içindeki oranları ABD'de %13,7; İsveç'te %12; İsviçre'de %16,8 ve Kanada'da %12,8 olarak gösterilmiştir. Bu verilere göre instabiliteler diz revizyonları etyolojileri açısından enfeksiyon ve aseptik gevşemeden sonra üçüncü sırada yer alır 2021 yılında Lewis ve ark.larının ABD ve Avustralya ulusal kayıt sistemlerinden yaptıkları çalışmada instabilite nedenli 2605 olgudan bahsetmişler ve 2003 yılından 2019 yılına gelindiğinde instabilitelerin revizyonlar içindeki payının %4'ten %13'e ilerlediği gösterilmiştir. İnstabilite nedenli revizyonların giderek artan önemine rağmen literatürde instabilite ile ilgili sistematik veriler yeterli değildir. AÇB korunması hastalarda propriyosepsiyonun devamlılığı ile önemli bir avantaj olarak görülmesine rağmen hem bu büyük cerrahi hem de yaşlanma sürecinin devam etmesi nedeniyle AÇB'nin uzun dönemde fonksiyonunu yitirmesi beklenmektedir. İn vivo bir çalışmada korunan bir AÇB'nin cerrahi sonrası görevini tam yapamadığı gösterilmiştir. Başka bir çalışmada proksimal tibia rezeksiyonunun AÇB'nin yapışma yerinin de bir kısmını rezeke ettiği gösterilmiştir. Özellikle inflamatuar artritlerde ve obez hastalarda AÇB devamlılığının yitirildiği tespit edilmiştir. CR protez tasarımlarda erken dönemde iyi sonuçlar yayınlanmış olsa da uzun dönemde %20 oranlarında düşük klinik sonuçlar bildirilmiştir. CR protez sonrası uzun dönemde AÇB bütünlüğü ve stabilitenin devamlılığı ispatlanmamıştır. CR tasarım sonrası gelişen fleksiyon instabilitelerinde AÇB yetmezliğine vurgu yapılmıştır. CR tasarım sonrası muhtemel bir AÇB yetmezliği global instabiliteye giden bir süreci tetikliyor olabilir. Bu bağlamda erken dönemde AÇB instabilitesi tanısı klinik öneme sahiptir. AÇB'nin radyolojik değerlendirmesi direkt grafiler ve manyetik rezonans (MR) ve ultrasonografi (USG) ile yapılabilmektedir. AÇB devamlılığını tespit etmede USG hızlı ve güvenilir bir radyolojik yöntemdir. Ancak literatürde CR diz protezli hastalarda AÇB'nin USG ile değerlendirilmesi ile ilgili çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada CR tasarım diz protezi olan hastalarda orta ve uzun dönem klinik sonuçlarının, başarı ve başarısızlık nedenlerinin, takiplerde AÇB nedenli instabilite sıklığının ve bunun eklem yüksekliği, tibial eğim, insert kalınlığı ve kemik rezeksiyonu (TKFB) ile ilişkisinin ortaya koyulması ve CR protezli hastalarda AÇB kalınlıklarının USG ile değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde Ocak 2010 ile Haziran 2018 yılları arasında CR-TDP cerrahisi yapılan hastalarımız geriye dönük olarak incelendi. Cerrahi sonrası beş yıldan az süre geçmiş hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Tez çalışması kapsamında verileri işlenen hastalardan bilgilendirilmiş onam alındı ve Helsinki bildirgesi kurallarına uyuldu. Hastaların demografik bilgileri yaş, cinsiyet, VKİ ve ek hastalıkları not edildi. Hastalardan revizyon cerrahisi yapılanlar ve AÇB yetmezliği olan instabiliteler tespit edildi. Hastaların ameliyat öncesi ve sonrası VAS değerleri, son kontrollerindeki fizik muayene AÇB instabilitesi değerlendirilmesi, fonksiyonel skorları ve radyolojik incelemesi yapıldı. Radyolojik değerlendirme; rutin ayakta basarak diz ön arka ve yan grafide dizilim bozukluğu açısından incelendi. CR protezlerde AÇB instabilitesi sıklığı ile TKFB mesafesi ile ölçülen kemik rezeksiyon miktarı, tibial eğim açısı, eklem yüksekliği ve insert kalınlığı ilişkileri belirlendi. Fonksiyonel skorlamada 'Diz Cemiyeti'nin KSS skoru kullanıldı. Revizyon cerrahisi yapılan ve KSS
Özet (Çeviri)
Evaluation of cruciate retaining knee prostheses with at least five years of follow-up in terms of instability, our mid- and long-term results Purpose: In modern total knee artroplasty (TKA) surgery, there are two main prosthesis designs: cruciate retaining (CR) and posterior stabilized (PS). Although both designs have good results in TKA surgery, their superiority over each other in the early and mid-term has not been proven. High satisfaction rate and functional results are observed after TKA but instability is an important reason for revision in long-term follow-up. According to data obtained from national arthroplasty registry systems, the rate of instabilities within revision is 13.7% in the USA; 12% in Sweden; 16.8% in Switzerland and 12.8% in Canada. According to these data, instabilities rank third after infection and aseptic loosening in terms of etiology of knee revisions (117-120). In their study from the US and Australian national registry systems in 2021, Lewis et al. mentioned 2605 cases caused by instability, and it was shown that the share of instabilities in revisions increased from 4% to 13% from 2003 to 2019. (1) Despite the increasing importance of revisions due to instability, systematic data regarding instability are not sufficient in the literature. Although preservation of the PCL is seen as an important advantage in patients with the continuity of proprioception, it is expected that the PCL will lose its function in the long term due to both this major surgery and the continuation of the aging process. An in vivo study has shown that a preserved PCL cannot function properly after surgery. In another study, it was shown that proximal tibia resection also resected a part of the attachment site of the PCL. It has been determined that PCL continuity is lost, especially in inflammatory arthritis and obese patients. Although good early results have been published in CR prosthesis designs, low clinical results of 20% have been reported in the long term. Long-term continuity of PCL integrity and stability after CR prosthesis has not been proven. Emphasis has been placed on PCL insufficiency in flexion instabilities that developed after CR design. A possible PCL failure after CR design may trigger a process leading to global instability. In this context, early diagnosis of PCL instability is of clinical importance. Radiological evaluation of PCL can be made with direct radiographs, magnetic resonance (MRI) and ultrasonography (USG). USG is a fast and reliable radiological method to detect PCL continuity. However, there is no study in the literature on the evaluation of PCL using USG in patients with CR knee prosthesis. In this study, it was aimed to reveal the mid- and long-term clinical results, the reasons for success and failure, the frequency of instability due to PCL in follow-ups and its relationship with joint height, tibial slope, insert thickness and bone resection (TCFH) in patients with CR design knee prosthesis and to reveal PCL in patients with CR design knee prosthesis. It was aimed to evaluate their thickness with USG. Materials and Methods: Our patients who underwent CR-TKA surgery in our clinic between January 2010 and June 2018 were retrospectively examined. Patients less than five years after surgery were not included in the study. Informed consent was obtained from the patients whose data were processed within the scope of the thesis study and the rules of the Declaration of Helsinki were followed. Demographic information of the patients, age, gender, BMI and comorbidities were noted. Among the patients, patients who underwent revision surgery and patients with PCL insufficiency were identified. Preoperative and postoperative VAS values of the patients, physical examination at their last follow-up, evaluation of PCL instability, functional scores and radiological examination were performed. Radiological evaluation; The knee was examined for malalignment on a routine standing knee anteroposterior and lateral radiograph. The relationships between the frequency of PCL instability in CR prostheses and the amount of bone resection measured by TCFH distance, tibial slope angle, joint height and insert thickness were determined. The KSS score of the 'Knee Society' was used in functional scoring. Patients who underwent revision surgery and had KSS