Bazı orkide türlerinin in vitro koşullarda üretimleri ve çiçeklenmelerinin ticari çapta gerçekleştirilmesi
In vitro production and flowering of some orchid species for commercial-scale realization
  1. Tez No: 436538
  2. Yazar: MÜNİRE EKMEKÇİGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR GÜREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Tez kapsamında Cattleya sp.de in vitro koşullarda ticari çapta PLB çoğaltımı ve sürgün rejenerasyonu, köklü sürgün ve ex vitro aklimatizasyon protokolleri ile Vanda sp.de in vivo bitkilerin yüzeysel sterilizasyonu ve in vitro PLB rejenerasyonuna ait protokoller başarıyla oluşturulmuştur. Cattleya sp.ye ait sürgünlerin in vitro çiçeklenme teşvikinde ise önemli bulgular elde edilmiştir. Cattleya sp.ye ait in vivo genç sürgünlere uygulanan yüzeysel sterilizasyon sonucu köklerde %100, gövdede %83,33 başarı sağlanmıştır. Sürgün nodlarından TCL tekniği ile alınan ince kesitlerde elde edilen PLB (Protokorm benzeri yapı) rejenerasyon katsayısı 10,05'tir. PLB'den PLB çoğaltımı çalışmasında, yarı katı kültür sistemlerinde PLB çoğaltım katsayısı 7,50; erlende sıvı kültürlerde PLB çoğaltım katsayısı 1,56; RITA® biyoreaktörlerinde PLB çoğaltım katsayısı 111,85 olarak elde edilmiştir. PLB'den sürgün rejenerasyonu çalışmasında, yarı katı kültür sistemlerinde sürgün rejenerasyon katsayısı 13,00; erlende sıvı kültürlerde rejenerasyon katsayısı 0,67; RITA® biyoreaktörlerinde rejenerasyon katsayısı 199,90 olarak belirlenmiştir. Yarı katı besin ortamında kültüre alınan Cattleya sp.ye ait sürgünlerde elde edilen sürgün çoğaltım katsayısı 3,50; sürgün başına meydana gelen kök sayısı 7,34'tür. In vitro köklü sürgünlerin, ex vitro koşullara adaptasyonunda %92,89 aklimatizasyon başarısı sağlanmıştır. Cattleya sp.de in vitro çiçeklenme teşviki için çok çeşitli içeriklere sahip besin ortamı kombinasyonu ve farklı fotoperiyot ile gün/gece sıcaklıklarında kültüre alınan sürgünlerde %6,67 oranda pseudobulb gelişimi sağlanmıştır. Vanda sp.ye ait in vivo çiçekli bitkilerin köklerinde %95,83, yapraklarında %80, gövdede %71,67 ve çiçekli kısımlarında %70 yüzeysel sterilizasyon başarısının sağlanmasının yanı sıra, bitkinin çiçekli kısımlarından alınan anterlerde %61,90 kallus oluşumu, gövdeden alınan eksplantlarda ise PLB rejenerasyon katsayısı 1,11 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, commercial production protocols were established for Cattleya sp. moreover, in vivo plantlet surface sterilization and in vitro regeneration protocols were also established for Vanda sp. Valuable data about in vitro flower-triggering of Cattleya sp. shoots were obtained. Surface sterilization rate of in vivo shoots of Cattleya sp. were found 100% and 83,33% in root and stem explants, respectively. Regeneration rate was 10,05 in thin layers excised from the Cattleya sp. shoots by the technique of TCL. In the study of multiplacation of PLB from PLB, the highest proliferation rate were found as 7,50, 1,56 and 111,85 in semi-solid cultures, flask liquid cultures and RITA® bioreactors, respectively. In the study of shoot regeneration from PLB, shoot regeneration rate was determined as 13,00 in semi-solid cultures, regeneration formation rate were found 0,67 and 199,90 in flask liquid cultures and RITA® bioreactors, respectively. In Cattleya sp., shoot proliferation rate was 3,5 and root formation number per shoot was 7,34. In adaptation of in vitro rooted Cattleya shoots to ex vitro conditions, acclimatization was succeeded at 92,89%. In order to trigger in vitro flowering of Cattleya sp., shoots were cultivated in different media compositions, photoperiods, day/night temperatures and pseudobulb arose at 6,67% ratio. Surface sterilization rate of roots, leaves, stems and flower parts in Vanda orchids were succeeded at 95.83%, 80%, 71,67% and 70%, respectively. Moreover, 61,90% callus formation has been observed on anthers taken from the flowery parts of the plant and 1,11 regeneration ratio has been obtained on stem explants.