Antik dönemde Edremit körfezi: Balıkesir ili Edremit, Havran, Burhaniye, Gömeç ilçeleri yüzey araştırması
Edremit gulf in antiquity: Archaeological survey of Edremit, Havran, Burhaniye, Gömeç districts in Balıkesir province
  1. Tez No: 436646
  2. Yazar: ASLI SAKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 563
Özet
2013 yılında araştırmaya başlanan alan Mysia'nın batısındadır. Günümüzde, Çanakkale ve Balıkesir İl sınırları içerisinde yer alan körfez antik dönemde Troas, Mysia ve Aiolis bölgelerinin kesişim noktalarında yer almaktadır. Sınırların nerede başladığı ve nerede bittiği antik yazarlardan edinilen bilgilerde bile net değildir. Günümüzde körfezin sınırları, kuzeyde Bababurnu, antik dönem adı ile Lekton olarak anılan burun, güneyde ise Ayvalık İlçesine bağlı adalardan biri olan, Büyük Maden Adası, antik dönem adı ile Hekatomnos Adaları'nın parçası Pyrgos ile sınırlanmaktadır. Edremit Körfezi'nin sınırları içerisinde kalan Edremit, Havran, Burhaniye ve Gömeç İlçeleri'nin arkeolojik değerler bakımından detaylı incelenmesinin yapılacağı doktora tezi çalışmasında, bölgenin büyüklüğü de göz önüne alınarak birtakım sınırlamalara gidilmiştir. Coğrafi alanın genişliği çalışma alanının sınırlandırılmasını gerektirmektedir. Bu sebepten dolayı Altınoluk Mahallesi sınırları içinde kalan Narlı Köyü yüzey araştırmasının başlangıcını, Gömeç İlçesine bağlı Kerem Köy ise bitiş sınırını oluşturmaktadır. Doğuya doğru ise Havran'da bulunan Büyük Çal Tepe ile Küçük Çal Tepe sınır olarak belirlenmiştir.“Antik Dönemde Edremit Körfezi: Balıkesir İli Edremit, Havran, Burhaniye, Gömeç İlçeleri Yüzey Araştırması”başlıklı doktora tezinin hazırlanış amacı; intensif (yoğunlaştırılmış) yüzey araştırması yöntemi ile körfezin teritoryası içinde kalan yerleşim yerlerini tespit etmektir. Böylelikle çalışılan coğrafyada antik dönemden günümüze kadar takip edilen yerleşim davranışları bir bütün olarak algılanabilecektir. Yoğunlaştırılmış yüzey araştırmasında körfez, kuzeyde Narlı Köyü'nden, güneyde yer alan Gömeç İlçe sınırları içerisindeki Kerem Köy'e kadar detaylı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The area searched during 2013-14 seasons located on the western side of Mysia. In modern time gulf located betwen the boarders of Çanakkale and Balıkesir provinces, in ancient times it was located on the boarders of Troas, Mysia and Aiolis. Even in the works of ancient writers, exact limits of the gulf not openly mentioned. Today, the limits of gulf restricted with Bababurnu on the northern side, ancient name of the area known as Lekton, and on the south Büyük Maden Adası, known as Prygos in Ayvalık district. The surface area of working place is rather board. Therefore working area has to be restricted. Only four districts have been choosen for archaeological survey project. Edremit, Havran, Burhaniye and Gömeç are the main research areas and both of them belongs to the Balıkesir province. Broad geographycal measurements leads to this restriction. The starting point of the research is Narlı village, located on the norhent side of the gulf in Edremit district and Kerem Köy on the southern side of the gulf which located between the boarders of Gömeç district representing the ending boarder. On the eastern side of the gulf Küçük Çal Tepe and Büyük Çal Tepe representing eastern boarder of resaerch area. The aim of the thesis“Edremit Gulf in Antiquity: Archaeological Survey of Edremit, Havran, Burhaniye, Gömeç Districts in Balıkesir Province”, to locate ancient settlements in the gulf territory with the intensive survey method. With this way the settlement layers and habitations tried to be understood in mentioned geography.