Female identity and power relations in Margaret Atwood's The Handmaid's Tale, Cat's Eye and Lady Oracle
Margaret Atwood'un The Handmaid's Tale, Cat's Eye ve Lady Oracle romanlarında kadın kimliği ve güç ilişkileri
- Tez No: 436647
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖNDER ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada, Margaret Atwood'un The Handmaid's Tale, Cat's Eye ve Lady Oracle adlı romanları, toplumda kadın kimliğinin oluşumu, güç ilişkileri ve feminist teorileri bağlamında ele alınmıştır. Romandaki kadın karakterlerin farklılıkları onları toplumdan ayırmış ve ilişki ve iletişimde bulundukları kadınların ve erkeklerin bu farklılıklara karşı takındıkları tavır analiz edilmiştir. Kadın karakterlerin, kendi kimliklerinden ve öz benliklerinden vazgeçmeye zorlanmaları incelenmiştir. Bunun yanı sıra, ataerkil toplum ve aracıları tarafından ortaya konan“ideal bir kadın olma”bağlamında yetersiz görülmeleri sorgulanmıştır. Ataerkil toplumlarda, kadınları nesneleştirmenin ve toplum kurallarına uygun rollere zorlamanın, kimlik sorununun ortaya çıkmasındaki rolleri incelenmiştir. Bu incelemenin sonunda üç romandaki karakterlerin kimlik oluşumunu olumsuz etkileyen faktörler gözler önüne serilmiş ve karakterlerin kimlik sorunlarını aşıp aşamadıkları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, Margaret Atwood's The Handmaid's Tale, Cat's Eye and Lady Oracle are evaluated in the light of formation of female identity in the society, power relations and feminist theories. The differences of female characters in the novels are isolated from the society and the attitudes of women and men against these differences are analyzed in respect to relation and communication of the female characters. The female characters are examined in terms of being forced to give up their authentic identities and self-esteem. Besides, being perceived as insufficient in the context of“being an ideal woman”which is the notion of the patriarchal society and its mediators are questioned. It is analyzed that in the patriarchal societies, objectifying women and dividing them into the appropriate roles of women in the society result in identity problems. In the end of this dissertation, the factors which affect identity formation negatively are displayed and it is also investigated that whether these characters are able to overcome their identity crisis or not.