The logic of action in Chaucer's Troilus and Criseyde
Chaucer'ın Troilus and Criseyde eserinde eylemin mantığı
  1. Tez No: 436653
  2. Yazar: SELENA ERKIZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DİRENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tez Chaucer'ın Troilus and Criseyde isimli eserinde eylemin mantıksal yapısını incelemektedir. Donald Davidson'ın eylem kuramı ışığında, Troilus'da insan eyleminin bir takım zihinsel süreçlerin sonucu olduğu ve bu zihinsel süreçler ile buna karşılık gelen eylemlerin kendine içkin bir tutarlılığa ve rasyonaliteye sahip olduğunun gösterilmesi amaçlanmıştır. Bu düşünce şiirin ana karakterlerine uygulanarak, bu karakterlerin eylem analizinin yapılması amaçlanmıştır. Bu yapılırken izlenen belirli yöntem şudur: bir olaydan farklı olarak, eylemim gerçekleşmesi bir insandaki olanakların gerçekleşmesini gerektirir. Durum böyle ise, bir eylemin gerçekleşmesi niyetli eylemle sonuçlanabilecek ya da sonuçlanmayabilecek bir niyetin oluşturulmasına sebep olacak bir ilk nedenin birey tarafından oluşturulmasını gerektirir. Bu nokta ise, bir“bireyden”ve birey kavramından bahsedilebilmesini sağlar ya da bahsedilememesine neden olur ve böylelikle de eylemde bulunma özgürlüğünün bir eylemin rasyonalitesine bağlı bulunduğunu göz önüne serer. Bu açıdan, şiirin ana ve ara karakterlerinin sadece bir eylemde bulunmalarına sebep olacak ilk nedenler oluşturabilme yetkinliğine sahip oldukları değil, aynı zamanda okuyucuya bireysellik ve eylemde bulunma özgürlüğüyle ilgili sorular yöneltebildikleri için karakterlerin rasyonel olarak tutarlı eylemlerde bulunabildikleri fikri sunulmuştur. Bu ise Troilus ve Criseyde isimli eserde eylemin mantıksal analizinin Chaucer'ın Troilus'ta kullandığı mantıksal stratejileri gün ışığına çıkartabileceği sonucunu ve böylelikle felsefi mantığın konusu olan şeyler ile edebiyatın konusu olan şeyler arasında bir geçişlilik bulunabileceği sonucunu doğurmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis assesses the logical structure of action in Chaucer's Troilus and Criseyde. Drawing on Donald Davidson's theory of action, it attempts to demonstrate that human action in Troilus results from a series of mental events and that these mental events and the corresponding actions possess an internal coherence and rationality. By applying the notion to the actions of the main characters of the poem, it aims at an action explanation of these characters. There is a certain path followed in doing this: as distinct from an event, the occurrence of an action requires the actualisation of the potentialities inherent in a human being. If this is so, the occurrence of an action is dependent on a formation of a primary reason which causes the agent to form an intention which may or may not result in an intentional action. From here arises the possibility to speak of an“agent”and the concept of agency, leading to the point that the freedom to act is dependent on the rationale of an action. From this perspective, it is suggested that both the major and minor characters of the poem represent a rationally unified form of action since they are not only capable of forming primary reasons that would cause them to engage in an action but also present the reader with questions over agency and the freedom to act. The conclusion reached is that a logical analysis of action in Troilus and Criseyde may have much to say about the logical strategies that Chaucer employs in Troilus and also, at a broader scale, it may point out at a transivity between the concerns of philosophical logic and literature.