21. yüzyıl erkek kimliğinin reklam fotoğraflarında temsili
The representation of 21 century male identity in advertisement photograph
- Tez No: 436663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHAL ÖZEL SAĞLAMTİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Toplumsal ilişkiler bağlamında kadın ve erkek kimliğine yüklenen rol ve sorumluluklar sosyal hayatın devamı için gerekli hale gelmiştir. Bu çerçevede cinsiyetlere göre paylaştırılan rollerde; kültürel miras, ideoloji ve ahlak yapısı etkili olmaktadır. Kadın ve erkek kimliğinin keskin çizgilerle ayrıldığı toplumlarda kişilere ayrılmış kimliklerin benimsenip içselleştirilmesi gerekmektedir. Bu da, aile hayatını, sosyal hayatı ve çalışma hayatını konu edinen televizyon programlarıyla, dizilerle, film ve reklamlarla yapılmaktadır. İnsanları etkileme noktasında önemli bir araç olan fotoğraf da bu bağlamda kullanılan görsel bir araçtır. Özellikle dergi gibi özel bir kesime hitap eden basılı araçlar, reklam fotoğraflarıyla okuyucusunu tüketim kanallarına doğrudan yönlendirebilmektedir. Dergiler, erkek kimliğinin değişimi noktasında da önemli bir işlevi üstlenmektedir. Spor, hobi, moda gibi özel ilgi alanlarını konu edinen dergiler, modern 21. yüzyıl erkek kimliğinin yeniden üretilmesinde ve şekillenmesinde etkili olmaktadır.Bu tez çalışmasında, 21. yüzyıl erkek kimliğinin popüler kültür ve tüketim kültürü bağlamında yeniden şekillenmesinde erkek dergilerindeki reklam fotoğraflarının işlevleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the respect of social relationships, roles and responsibilities that are encumbered to male and female identities are being indicated in order to progress social life. In this context, cultural inheritance, ideology and moralty are being influential in shared roles according to genders. In such societies which its identities are diveded by strict borders, identities that are given to its people needs to be assimiliated. To do this TV programs, TV series, movies and advertisements which are issued family, social, and business life are being produced. In this context, photograph as a tool which has importance on influencing people is a visual device. In particular, press tools such as magazines that are appealed to exclusive part of society, its readers can be canalized directly to the consumption channels with advertisement photographs. Magazines undertake an important misson on reforming of male identication. Magazines that issue particular interests such as sport, hobby, fashion is being effective on reforming and reproducing of male identification in modern, 21st century. In this thesis, functions of advetisement photographs on male magazines in content of reproducing of male identification in 21st century at popular culture and culture of consumption are explained.