İşletmelerin pazar koşullarındaki belirsizliğe uyum sağlayabilmesinde esneklik ve tepki verebilirlik becerilerinin analizi
Analysis of market responsiveness and flexibility of companies under uncertain market conditions
  1. Tez No: 436666
  2. Yazar: ALİ ERHAN ZALLUHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÖZHAN DEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Ulaşım, iletişim ve teknoloji alanlarında yaşanan gelişmelerle hızlanan küreselleşme süreci dünyayı global bir köye dönüştürmeye devam etmektedir. Rekabetin sınır tanımadığı günümüzde, birbirine bağlanan ticari ve ekonomik kanallar işletmeler için türlü fırsat ve tehlikeleri de beraberinde getirmektedir. Uluslararasılaşma ile artan etkileşim hızı, pazar koşullarında oluşan belirsizliklerin de boyutlarının güçlenmesine yol açmıştır. Özellikle müşteri talep yapılarının değişmesi, rekabetin artması, ürün yaşam sürelerinin kısalması, iletişim teknolojilerinin gelişimi, kültürel ve sosyal özellikler, ekolojik olaylar vb. etkenler pazar yapılarında dinamizm yaratmakta ve bu gelişmelere bağlı olarak pazar belirsizlikleri artarak güçlenmektedir. İşletmelerin oluşan dinamik pazar koşullarında varlıklarını sürdürebilmesi için belirsiz koşullara hızla uyum göstermesi ve değişkenliklere uygun tepki verebilmeyi başarması gerekmektedir. Esneklik becerileri, işletmelerin pazar belirsizlikleri karşısında hareket kabiliyetlerini arttırırken, tepki verebilirlik becerileri pazar belirsizliklerine karşı stratejik davranışlar göstermelerine imkan vermektedir. Araştırmanın amacı işletmelerin pazar koşullarındaki belirsizlikler karşısında sergiledikleri esneklik ve tepki verebilirlik becerilerini analiz ederek bu becerilerin uygulamalarında kritik rolü bulunan faktörler ve aralarındaki ilişkilerin ortaya konulmasıdır. Araştırma kapsamında, Türkiye'de kültür balıkçılığı alanında faaliyet gösteren işletmelerin pazar belirsizlikleri karşısında gösterdikleri esneklik ve tepki verebilirlik becerileri ve bu becerileri kullanabilmelerini etkileyen faktörler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Globalization process continues to turn this world into a global village with the help of development in transportation, communication and technology. Nowadays that the competition has no limits, connected commercial and economic channels accompany several threats and opportunities to companies. Increasing interaction pace with the internationalization also caused the dimensions of market uncertainty to rally. Especially with the changing demands of customers, increasing competition, shortening product life cycles, development of communication technologies, cultural and social properties, ecological incidents etc. are creating dynamism among market structures and according to these developments market uncertainties are becoming tougher increasingly. In order to survive in dynamic market conditions, companies should succeed adjusting rapidly to the uncertain conditions and response appropriately to variabilities. While capability of flexibility increases the mobility of companies towards market uncertainties, capability of responsiveness gives opportunity to the companies in order to show strategic behaviors towards market uncertainties. The aim of this study is to analyze the flexibility and responsiveness capabilities towards market uncertainty of the companies and reveal the factors which have critical roles in implementing these capabilities and the relation between them. In this research, flexibility and responsiveness towards market uncertainty and the factors that affect the usage of these capabilities of the companies which are operating in aquaculture industry in Turkey were examined.