İmalat sektöründeki işletmelerin pazarlama yeteneklerinin ihracat performansına etkisi: Konya'da bir uygulama
The impact of marketing capabilities on the export performance of enterprises in the manufacturing sector: A case study in Konya
  1. Tez No: 869723
  2. Yazar: GÖKÇE BAHAR GÜRBÜZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATEŞ BAYAZIT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
İhracata dayalı ekonomik büyüme modelini benimseyen Türkiye'de ihracatın büyük çoğunluğu imalat sanayi sektörü üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu bakımdan imalat sanayi sektöründeki ihracatçı işletmelerin başarısı ülke ekonomisini doğrudan etkilemektedir. İhracat performansı işletmelerin uluslararası pazarlardaki başarısının önemli göstergelerinden birisidir. Dolayısıyla ihracat performansı belirleyicilerinin etkin bir şekilde tespit edilmesi gerekmektedir. İşletmelerin uluslararası pazarlardaki rekabet gücünün ve büyüme potansiyelinin belirlenmesinde sahip oldukları pazarlama yetenekleri kritik bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı dinamik ve ihracat pazarlama yeteneklerinin ihracat performansına etkisinin belirlenmesidir. Dinamik yetenekler, işletmelerin hızla değişen çevresel koşullara uyum sağlama ve yeni fırsatları değerlendirme kapasitesini ifade ederken; ihracat pazarlama yetenekleri ise uluslararası pazarlarda başarılı olmak için gerekli stratejileri içermektedir. Araştırma evrenini Konya Ticaret Odasına kayıtlı 3413 ihracatçı işletme oluşturmaktadır. Araştırma verileri üç bölümden oluşan anket formunun, kartopu örnekleme yöntemiyle KTO'ya kayıtlı ihracatçı işletmelerin tamamına çevrimiçi olarak gönderilmesiyle toplanmıştır. Anket formunun birinci bölümünde işletme yetkililerini tanıtıcı bilgileri içeren sorulara, ikinci bölümünde ihracatçı işletmeleri ve ihracat pazarlarına ait özellikleri belirlemeye yönelik sorulara, üçüncü bölümde ise dinamik yetenekler, ihracat pazarlama yetenekleri ve ihracat performansı ölçeklerine yönelik ifadelere yer verilmiştir. Geribildirimde bulunan 369 işletmeye ait verilerin analizi gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, araştırmaya katılan işletme yetkililerini ve işletmeleri tanıtıcı özelliklere ait frekans değerleri, ölçeklerle ilgili betimleyici istatistikler, araştırmada kullanılan ölçeklerin güvenilirlik ve geçerlilik analizleri, normallik testleri, ki-kare analizleri ve çapraz tablolar hazırlanmıştır. Ayrıca araştırma hipotezlerini test etmek üzere Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) kullanılarak, ölçeklerinin doğrulayıcı faktör analizi yapılmış, sonrasında benzeşim ve ayrışım geçerlilikleri irdelenmiştir. Ardından hipotezleri test etmek üzere, yol ve aracılık analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, which has adopted an export-oriented economic growth model, the majority of exports are carried out through the manufacturing industry sector. In this respect, the success of exporting enterprises in the manufacturing industry sector directly affects the national economy. Export performance is one of the important indicators of the success of enterprises in international markets. Therefore, it is necessary to effectively identify the determinants of export performance. The marketing capabilities of enterprises play a critical role in determining their competitiveness and growth potential in international markets. e purpose of this study is to determine the impact of dynamic and export marketing capabilities on export performance. Dynamic capabilities refer to the capacity of enterprises to adapt to rapidly changing environmental conditions and to evaluate new opportunities, while export marketing capabilities include the strategies necessary to succeed in international markets. The research population consists of 3,413 exporting enterprises registered with the Konya Chamber of Commerce. A three-part questionnaire was sent online to all exporting enterprises registered with the Konya Chamber of Commerce using the snowball sampling method to collect research data. The first part of the questionnaire includes questions containing introductory information about the enterprise representatives, the second part includes questions aimed at determining the characteristics of exporting enterprises and export markets, and the third part includes statements related to scales of dynamic capabilities, export marketing capabilities, and export performance. The data obtained from 369 exporting enterprise were analysed. In this context, frequency values of the characteristics of participating enterprise representatives and enterprises, descriptive statistics related to the scales, reliability and validity analyses of the scales used in the research, normality tests, chi-square analyses, and cross-tables were prepared. Additionally, the confirmatory factor analysis of the research scales was conducted using the Structural Equation Model (SEM) to test the research hypotheses, and then their convergent and discriminant validity were examined. Then, path and mediation analyses were performed.