Göçebe bozkır ordularının kuşatma usulleri
Siege techniques of eurasian nomadic armies
  1. Tez No: 436668
  2. Yazar: İBRAHİM DOĞUKAN DOKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN KARATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Tarih, Defense and Defense Technologies, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bozkır devletlerini diğer devletlerden ayıran belli başlı özellikler vardır. Devlet yapısı, aile yapısı, ordu yapısı, kanunları, yaşam tarzları, inançları bunların belli başlılarıdır. Biz tezimizde, yukarıda saydığımız farklılıkların hepsinden bahsederken, birini diğerinden ayırıp onun üzerine yoğunlaştık. Ordu yapısı kuşkusuz ki bozkır ordularının dünya üzerinde çok büyük topraklar fetih etmesinde bir numaralı etkendir. Bu topraklar ele geçirilirken veya geri alınırken bölgedeki hâkimiyeti sağlamak için yerleşim alanlarını ele geçirmek kuşkusuz çok önemlidir. Sürekli seferlere çıkan bozkır orduları bu seferler sırasında ele geçirdiği yerleşim alanlarını nasıl kuşattıklarını, kaynaklardan örnekler vererek göstermeye çalıştık. Kuşatmalara başlamadan önce bölgeyi her açıdan inceleyen bozkır orduları yeterli hazırlığı yapmadan seferlere başlamazlardı. Sihir büyü ve inançlarını kuşatmalara katan bozkır orduları şamanlarda geleceği öğrenmeye çalışır, etraftaki olaylardan kehanetler üretirlerdi. Her dönemde kuşatma silahlarına sahip olan bozkır orduları Suvar'lar döneminde buna yön vermiştir. Kendi mühendislerini de yetiştirmiş olan bu ordular, komşularına da bu işleri yaptırmıştır. Kuşatma usullerine vakıf olan bozkır orduları batı ordularının kuşatma usullerinden ayrıca lağım açmayı geliştirmiştir ve etkili bir şekilde kullanmıştır. Psikolojik savaşı çok iyi bir şekilde yöneten bozkır orduları kuşatma kuleleri, mancınıklar, koçbaşları, merdivenleri kuşatmalarda çok etkin bir şekilde kullanmıştır. Yerleşik müttefiklerle yapılan istekli veya isteksiz ittifaklarda bazı dönemlerde olmuştur. Kuşatmalarda her zaman acımasız olmuşlar bunun sebebi ise bir sonraki kuşatmada şehir halkının korku içinde kalması ve şehri hemen teslim ettirme çabasıdır.
Özet (Çeviri)
There are some traits that separate kingdoms of the steppes from other kingdoms. Some of these are the structure of the government, the structure of the family, the laws, the way of life and religious beliefs. While mentioning all of the above in our thesis, we have separated one and focussed on it. Undoubtedly the structure of the army is the primary factor facilitating the armies of the steppes' invasion of vast portions of land. The capture of residential areas is of paramount importance in establishing security in the region when capturing or recapturing land. We have tried to illustrate how the armies of the steppes, that were frequently on campaign, laid siege to these residential areas by providing examples from multiple sources. The armies of the steppes would thoroughly scout the region before laying siege and would never set out on campaign without completing the necessary preparations. The armies of the steppes employed magic, sorcery and their beliefs in sieges; their shamans would attempt to predict the future and see omens in the world around them. The Suvar's led a period of innovation in their day even though the armies already had their own siege weapons. They had their own engineers but they had their neighbours construct siege engines for them too. They were well versed in siege methods and further developed the western method of sapping, using it to great effect. They knew how to conduct psychological warfare and used siege towers, catapults, battering rams and ladders effectively. There were some periods of willing and unwilling alliances with established allies. They were always merciless in siege warfare to ensure that during the next siege the people remained fearful and would surrender quickly.